Exkluzivní rozhovor s Robertem Bucklandem (Citi): Optimismus letos těsně zvítězí

| Roman Chlupatý

Spotřební zboží a průmysl ano, energetika a finanční tituly ne. Tak na prahu nového roku sází Citi. Jak v rozhovoru pro Investiční web dodává její hlavní akciový stratég Robert Buckland, skupina volí opatrný optimismus. To znamená, že počítá s pokračujícím oživením světové ekonomiky, ovšem bere v potaz i to, že růst nebude rovnoměrný. A to má svá úskalí.

Robert Buckland

Co čekáte od letošního roku – jak zajímavý v porovnání s tím loňským pro investory bude?

Robert Buckland (RB): Očekáváme, že bude podobný roku 2010. Propady budou zřejmě i nadále přicházet po erupcích averze k riziku, které způsobí některá makrodata. Růst naopak bude poháněn důkazy o pokračujícím celosvětovém oživení zisků na akcii. Podle nás dobré mikrozprávy v roce 2011 nakonec opět zvítězí. Ale půjde o těsné vítězství.

Vlády rozvinutých zemí pak podle nás zažijí zklamání, protože společnosti v rozvinutých zemích nevyužijí levných peněz a nezačnou investovat. Kapitálové výdaje se totiž většinou financují vydáním akcií, ne dluhem. A tento obvyklý způsob financování investic je nyní v porovnání s půjčkou drahý. Vyšších kapitálových výdajů se tak dočkáme na rozvíjejících se trzích, kde je získání půjčky obtížnější a financování s pomocí kapitálových trhů levnější.

Jaká investiční strategie tak podle vás bude v roce 2011 úspěšná?

MSCI AC World Price Index a index EPS

RB: Investiční strategie pro rok 2011 bude obdobná jako loni, jelikož se bude jednat o druhý rok toho, co na akciových trzích nazýváme "Grind Higher", neboli růst, který se zadrhává. V této fázi se vyplatí jít proti převažujícímu investorskému proudu a obchodovat v nějakém pásmu (range-trading).

Tyto dva roky budou pravděpodobně bez výrazného trendu, jaký jsme zažili v letech 2008 (medvědí) a 2009 (býčí). Rok 2009 jsme označili jako Twilight Zone, která jaksi mate fundamentální investory, jelikož dochází k růstu cen akcií, ačkoli zisky na akcii klesají. Ovšem je obvyklé, že k otočce na cenách akcií dochází tak 9 až 9 měsíců před nalezením dna u globálního EPS (zisku na akcii).

reklama
reklama