Doprava a infrastruktura budou dál "in", tvrdí čínská insiderka

| Roman Chlupatý

Loni rostla více než 10procentním tempem, letos čínská ekonomika zpomalí. Napovídají to statistiky z konce minulého týdne, podle kterých se i přes jisté zpomalení točí inflační spirála v zemi nebezpečně rychle. A proto se čeká, že Peking opět o něco důrazněji sešlápne brzdy. I tak budou některé sektory pokračovat v růstu atraktivním, dvouciferným tempem, říká v rozhovoru pro Investiční web senior konzultantka společnosti InterChina Lisa Wang.

Lisa Wang

Pokud se zaměříme na jednotlivé sektory čínské ekonomiky, kde čekáte, že budeme svědky nejvýraznějšího růstu v příštích třech až pěti letech?

Lisa Wang (LW): Většina lidí asi ví, že Čína posledních třicet let roste. V dalších třech až pěti letech čekáme, že v některých důležitých oblastech i nadále poroste. Mezi ně patří zejména doprava a infrastruktura.

Zajímavé budou například aktivity související s budováním letišť, železnic a venkovských rozvodných sítí. Stejně tak porostou i věci spojené s životním prostředím, jako třeba ekologicky šetrné technologie. Což je ostatně i jedna z priorit čínské vlády. Ta chce, aby byl růst ekonomiky více udržitelný a aby bylo životní prostředí čistší.

Kupní síla Číňanů roste. Do jaké míry díky tomu podle vás porostou spotřebitelské sektory?

zajímavé budou například aktivity související s budováním letišť, železnic a venkovských rozvodných sítí

významně posílí sektor výrobců potravin a nápojů, který roste o patnáct až dvacet procent ročně

LW: Významně posílí sektor výrobců potravin a nápojů. Ten roste o patnáct až dvacet procent ročně. A my čekáme, že tento trend ještě několik let vydrží. Něco podobného platí i pro maloobchod, který bude také profitovat ze spotřebitelského boomu. V Číně totiž dochází ke spotřebitelské revoluci.

Čekáme, že 500 až 600 milionů Číňanů dosáhne statutu střední třídy. To znamená, že si budou moci dovolit kvalitní značky, a to i ty importované. Ale poroste i oblast zdravotnictví a farmaceutik. Tam je expanze skutečně potřebná. Zdravotnická reforma, ke které v posledních dvou letech v Číně došlo, povede k tomu, že léky zlevní, a že si je tak bude moci dovolit více lidí. Což společně s rostoucí koupěschopností obyvatelstva zajistí vyšší poptávku po výrobcích farmaceutických firem.

  • 1
  • 2
reklama
reklama