9 pondělků do roku 2012: Na trzích teď těžko vyděláte (Nick Beecroft, Saxo Bank)

| Roman Chlupatý

Armagedon nás v příštím roce nečeká. Spíš spousta tvrdé práce a velmi pomalý postup kupředu. To platí i pro vývoj na trzích. Na rychlé zbohatnutí investoři mohou zapomenout, říká konzultant Saxo Bank Nick Beecroft. Ten je prvním respondentem v rámci nového cyklu Investičního webu, během něhož vám na začátku každého týdne do konce roku nabídneme názory jednoho zahraničního experta na investiční rok 2012.

Nick Beecroft

Eurozóna vysílá nadějné signály. Strach z trhů ovšem nemizí. Co čekáte od roku 2012?

Nick Beecroft (NB): Na západě nás čeká jen velmi pomalý růst. I ten nejlepší evropský scénář podle mě musí počítat s pomalým růstem. Jeho součástí totiž budou úsporná opatření v mnoha problémových zemích Jihu. To bude znamenat nižší poptávku po zboží vyráběném na Severu. Zároveň půjde o období, kdy se všichni budou snažit zbavit dluhů, dát si "svůj dům" do pořádku a šetřit, přinejmenším v Evropě. To ovlivní i Británii a Spojené státy.

I přes slušná čísla, která se v poslední době objevila, se mluví o recesi. Jak to vidíte vy?

NB: Západ jako takový čeká velmi pomalý růst. Mohlo by jít o 0 až 2 procenta. Konkrétní číslo záleží na tom, do jaké skupiny zemí ta která ekonomika patří. Řekl bych, že ve Spojených státech půjde o 1,5 až 2 procenta, v Evropě to bude spíše pohyb okolo nuly. Co se globálního růstu týče, ten se přiblíží ke tříprocentní hranici.

Změní přelom roku z pohledu investora něco, nebo budeme i po Silvestru hrát "starou hru"?

NB: Pravidla hry se příliš nezmění. Asi se nebudeme muset prát s katastrofou zapříčiněnou pádem eurozóny, čehož jsme se obávali. Příští rok bude ve znamení tvrdé práce spojené s oddlužením a úspornými opatřeními. Bude možné se spolehnout na pomoc centrálních bank, a to zřejmě i na Východě, protože hrozba vysoké inflace v Asii mizí. Zažijeme tak velmi uvolněnou monetární politiku, určitě v Británii a ve Spojených státech. A zřejmě i v Evropě, kde se podle mě dočkáme snížení sazeb.

Vycházejme z tohoto scénáře. Jak to ovlivní dění na trzích?

NB: Ceny fixed income v Americe i v Evropě budou poměrně stabilní. V tuto chvíli jsou výnosy z desetiletých amerických dluhopisů na úrovni 2,2 procenta a já bych byl překvapen, kdyby se v příštím roce dostaly nad 2,5 procenta. I proto, že podle mě v příštím roce dojde na Západě k poklesu jádrové inflace. Dokonce se mohou objevit i obavy z deflace. Výnosy se tak budou pohybovat v rozmezí 1,75 až 2,5 procenta. To samé je možné čekat i u německých dluhopisů, u nichž ty hodnoty budou možná ještě o něco nižší.

  • 1
  • 2
reklama
reklama