Robert Bergqvist (SEB): Švédsko (po)jede – a s ním i švédská koruna

| Roman Chlupatý

Skandinávská klidná síla je v kurzu. Švédsko, dlouho mnohými přehlížené jako nezáživné, v poslední době láká pozornost stále většího množství investorů. Ti si všimli, že se švédské ekonomice podařilo vyhnout problémům, které dusí většinu rozvinutého světa. Za poslední loňské čtvrtletí nahlásila růst o 7,3 procenta. Letos čeká 7 procent. To by nemělo zkomplikovat ani předpovídané zvýšení úrokových sazeb až na 3 procenta. Nejen švédská koruna proto stojí za úvahu, říká šéfekonom skupiny SEB Robert Bergqvist.

Robert Bergqvist

Koruna se před nedávnem vůči euru dostala na desetileté maximum. Od té doby zejména kvůli Blízkému východu a Japonsku víceméně stagnuje. Má potenciál nadále růst?

Robert Bergqvist (RB): My jsme pořád přesvědčeni o tom, že je švédská koruna v porovnání s eurem podhodnocená. Nedávno jsme počítali, jaká by byla férová hodnota koruny vůči euru. A vyšlo nám, že by mělo jít o 8,3 koruny za euro. V tuto chvíli se přitom pohybujeme kolem úrovně 8,8. Jinými slovy, věříme, že má švédská koruna stále prostor k posílení.

Pro zajímavost, z čeho při svých výpočtech vycházíte – co vás jinými slovy dovedlo k přesvědčení, že je koruna, přestože je na mnohaletém maximu, podhodnocená?

RB: Bereme v potaz to, jak vláda hospodaří, obchodní bilanci, konkurenceschopnost, inflaci, běžný účet a tak dále. To vše porovnáváme s ostatními zeměmi. A na základě toho jsme došli k závěru, že je koruna podhodnocená. Když jsme měli referendum o vstupu do eurozóny v roce 2003, vláda a centrální banka také počítaly, jaká by byla férová hodnota naší měny. Existovala možnost, že by se Švédsko připojilo k eurozóně, a bylo tak potřeba vědět, na jaké úrovni korunu k euru zafixovat. A tehdy vláda a centrální banka došly k tomu, že by férová hodnota byla na úrovni 8,9 švédské koruny za euro. Což znamená, že v posledních sedmi, osmi letech férový kurz koruny postupně sílil. To bylo dáno makroekonomickou situací a interní a externí rovnováhou. Proto si skutečně myslím, že 8,3 by měla být v dlouhodobém výhledu rozumná úroveň koruny.

Dobře. Ale co z vámi zmíněných indikátorů hovoří ve prospěch švédské koruny, respektive švédské ekonomiky – proč se jí v porovnání s většinou evropských ekonomik má dařit?

RB: Jak jsem řekl, nějakou dobu jsme měli podhodnocenou měnu. A z toho exportéři profitovali. Stejně tak platí, že když globální poptávka a ekonomická aktivita začne růst, Švédsku se daří. Což bývá patrné zejména v úvodu hospodářského cyklu. Už na základě historických zkušeností se tak dalo čekat, že se nám teď bude dařit. No a k tomu pak bylo možné příčíst zmíněnou podhodnocenou měnu a politiku centrální banky. Riksbank totiž snížila úrokové sazby až na 0,25 procenta, což prospělo domácnostem. Vylepšilo to totiž jejich finanční situaci, z čehož teď profituje celá ekonomika.

reklama
reklama