Nick Beecroft (Saxo Bank): Řecko nebrat ani jako spekulaci, případné QE3 pomůže akciím a podrazí nohy dolaru

| Roman Chlupatý

Svět čeká zpomalení, je čas na obranu. Sázky na americké dluhopisy a švýcarský frank by proto měly jít na stůl, naopak na akcie je lepší na nějakou dobu zapomenout. Přesto je dobré si je podržet na radaru – třetí kolo kvantitativního uvolňování je totiž může polít živou vodou, říká v rozhovoru pro Investiční web konzultant banky Saxo Nick Beecroft.

Nick Beecroft

Evropa se potýká s dluhovou krizí, Amerika asi zpomalí, v Číně panují obavy z přehřívání. Co to znamená pro investora? Na co by teď měl sázet, a na co zapomenout?

Nick Beecroft (NB): Co se krátkodobého výhledu týče, tak si myslím, že je velmi obtížné být nějak nadšený z akcií. To platí pro příštích řekněme šest měsíců. Za půl roku pak může ve Spojených státech dojít na třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3). To by akcie nakoplo, podobně jako v letech 2009 a 2010, kdy bylo kvantitativní uvolňování hlavním strůjcem akciového úspěchu. Proto bych radil v příštích šesti měsících opatrnost. Ale zároveň je potřeba být ve střehu – pokud začne QE3, začněte do akcií opět investovat.

Co měny? Část trhu stále očekává, že Evropská centrální banka v červenci opět zvýší úrokové sazby, a euro proto posílí. Vidíte to také tak?

NB: Myslím si, že pravděpodobnost, že sazby v červenci porostou, se o něco snížila. To, co se nyní děje, muselo do jisté míry znervóznit i ECB. Proto je podle mě sice stále dvoutřetinová šance, že bankéři v červenci zvýší hlavní sazbu na 1,5 procenta. Pak ovšem, vzhledem k tomu, co se děje, mohou začít vyčkávat. Jasný signál by totiž už vyslali: proti inflaci jsme vystoupili, sazby jsme zvýšili o 50 procent z procenta na 1,5 procenta.

Může tak euro navzdory dluhové krizi nadále růst? A pokud ano, kam až se může dostat?

NB: Já považuji řekněme 1,45 dolaru za euro za strop. Řekněme, že se objeví nějaké dobré zprávy související s řeckou krizí. Pak se můžeme dočkat skokového posílení na 1,45. Ale podle mě tím problémy v Řecku neskončí, i nadále tak mnozí budou sázet na dolar coby bezpečný přístav. Pokud nic jiného, dolar si podle mě do konce roku povede slušně. Vůči euru se může dostat na 1,30 nebo o něco málo níž. To se pochopitelně zásadně změní v případě, že přijde QE3. Kvantitativní uvolňování by totiž dolaru podrazilo nohy.

Aktuální vývoj měnového páru EURUSD sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama