Nick Beecroft (Saxo Bank): Euro se letos vrátí na 1,40 USD. Ale bude to hodně divoká jízda

| Roman Chlupatý

Eurozóna potřebuje šok. Až ten přinutí politiky skutečně jednat. Euro proto padne až k 1,20 za dolar. Na konci roku by už ovšem mohlo atakovat i hranici 1,40. Společně s tím by slušné zisky měly nabídnout i měny velkých rozvíjejících se zemí. I v jejich případě však platí, že se Evropané musejí probudit. Pokud tomu nevěříte, sázejte na bezpečné přístavy, mezi něž patří třeba i britská libra, říká konzultant Saxo Bank Nick Beecroft.

Nick Beecroft

Situace v Evropě zůstává nepřehledná. Evropská centrální banka i proto odmítá roli superzachránce. Na druhou stranu na ni tlačí uvadající ekonomika. Sníží sazby?

Nick Beecroft (NB): Je to možné, podle mě je to 50 na 50, že se dnes dočkáme na tiskové konferenci po zasedání vedení banky signálu, že dojde ke snížení základní sazby. Nebudou úplně konkrétní, ale myslím si, že Mario Draghi řekne něco, díky čemu trh začne počítat s tím, že se v únoru sazby skutečně sníží.

Pokud k tomu dojde, bude podle mě následovat snížení o 25 bazických bodů. Po něm bude potřeba počkat na to, jak se bude vyvíjet dluhová krize a jaká budou přicházet makroekonomická data. I tak si však myslím, že existuje padesátiprocentní šance "seškrtání" hlavní refinanční sazby až na úroveň 0,5 %. Níže podle mě nepůjdou, protože by to již ovlivnilo fungování trhu.

Co to znamená pro další vývoj eura? Jak hluboko může propadnout?

NB: Podle mě může euro ještě oslabit. Během příštích tří měsíců se může přiblížit k hranici 1,20 za dolar. Na druhou stranu je ale potřeba v této souvislosti poznamenat, že bylo euro dosud vůči dolaru hodně odolné. Kurz totiž závisí i na zemi, respektive měně, se kterou se euro srovnává. Fed teď tiskne ve velkém peníze a signalizuje, že pokud bude potřeba, natiskne jich ještě více.

K tomu je nutné přičíst i fakt, že trhy začnou do kurzu eura postupně započítávat i řešení krize. Je možné, že nabudou přesvědčení, že dojde v podstatě k vytvoření fiskální unie. A to by znamenalo, že by euro z dlouhodobějšího pohledu vypadalo vcelku dobře – stalo by se totiž opět jakousi "německou markou v utajení".

reklama
reklama