Mai Doan (Bank of America): Výsledek penzijní reformy je nejistý, Česko se bez ní ale neobejde

| Roman Chlupatý

České utahování opasků investoři vítají, chybí ale hospodářský růst, respektive opatření, která by k němu vedla. Bez toho může mít země ve střednědobém horizontu problémy, říká v londýnském rozhovoru ekonomka Bank of America Mai Doan. Od české ekonomiky ve střednědobém horizontu očekává růst 1 až 1,5 %.

Mai Doan

Zaměřme se na střednědobý horizont. V jakém stavu ekonomiky střední a východní Evropy budou a jakou roli očekáváte, že budou v rámci evropské a globální ekonomiky hrát?

Mai Doan (MD): V tomto horizontu bude celý region pohánět konvergence, jejíž konečnou zastávkou je eurozóna. Na druhou stranu však růstový potenciál CEE krizí celkem utrpěl. Proto také v očích globálního investora ve srovnání s ostatními regiony světa ten váš mírně ztratil. Přesto budou CEE země patřit nadále mezi klíčové partnery západoevropských zemí. Ty budou do střední a východní Evropy i nadále investovat a nadále s ní budou obchodovat, to je jasné.

Čekáte, že si budou země střední a východní Evropy v důsledku krize navzájem blíže, nebo se rozdíly mezi nimi kvůli současným hospodářským turbulencím zvětší?

MD: To je nyní těžké odhadnout. Politika totiž hraje – a v případě ekonomik CEE nadále bude hrát – obrovskou roli. Zažíváme čtvrtý rok krize, životní standardy a růst se přitom nepovedlo dostat na úrovně, které lidé očekávali. To je z pohledu politika problém. Jistě, každá země je specifická, ale i tak bych řekla, že je teď ve východní části Evropy odhodlání refomovat už menší. Zároveň je po čtyřech letech krize oslabená i vůle utahovat si opasky.

Je v současnosti nějaký recept, který byste naordinovala všem zemím v regionu?

MD: Podle mě podobný recept neexistuje. Region střední a východní Evropy je, co se makroekonomických fundamentů a přístupu politiků k problémům týká, velice rozmanitý. Některým zemím bych radila mix úsporných a prorůstových opatření. V případě jiných by šlo zejména o úspory. Situace je ale komplikovaná všude, i v západní Evropě, které se nedaří najít účinnou medicínu pro periferii eurozóny. Přitom, pokud chcete růst, není orientace jen na úspory asi tím nejlepším řešením. Alespoň tak se to zatím jeví.

Podívejme se konkrétně na Česko. Co by mělo udělat, aby se vyhnulo možným problémům ve střednědobém horizontu? Co je tomto smyslu nejdůležitější?

MD: Asi se všichni shodneme na tom, že jde o reformu penzí. Pokud reformy nebudou pokračovat, deficit v této kapitole bude růst. Na druhou stranu je tu teď jistý prostor pro zpomalení v roce 2013. Ve střednědobém horizontu to ale česká vláda bude muset udělat.

Co si myslíte o známé podobě penzijní reformy, kterou nedávno vetoval prezident Klaus?

MD: Její výsledek je poměrně nejistý. Hodně totiž záleží na tom, co budou dělat lidé-střadatelé. Jde o to vzdělat lidi a přesvědčit je, aby se zapojili do druhého pilíře. Nemyslím si proto, že vše pojede naplno hned od prvního dne, kdy reformy začnou platit. Jisté je, že vláda vykročila správným směrem. Na druhou stranu udělala teprve první z řady nutných kroků.

Mai Doan (Bank of America): Česko jako relativně klidný přístav, stabilní koruna a pád Nečasovy vlády jako pozitivum pro ekonomiku Mai Doan (Bank of America): Česko jako relativně klidný přístav, stabilní koruna a pád Nečasovy vlády jako pozitivum pro ekonomiku Snahy škrtat se cení, bouřlivá situace ve světě a související zpomalení české ekonomiky však nyní ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama