Rob Carnell (ING): Španělsko musí zpřetrhat pupeční šňůru, na kterou jsou napojené banky. Investičním úkrytem před evropskými a americkými problémy jsou drahé kovy a dluhopisy emerging markets

| Roman Chlupatý

Politici nezvládají uvažovat a jednat racionálně, a proto nelze vyloučit volný pád Ameriky z fiskálního útesu. Pokud k němu nakonec dojde, Spojené státy zažijí další recesi, říká hlavní mezinárodní ekonom londýnské ING Rob Carnell. I proto investorům doporučuje dávat pozor na evropské turbulence, ale přitom po očku sledovat Ameriku.

Rob Carnell

Podle některých hlasů má Evropa to nejhorší za sebou. Jiní s poukazem na poslední vývoj tvrdí, že v září opět jen nakopla pověstnou plechovku červů o kousek dál po své cestě do pekel. Jak to vidíte vy?

Rob Carnell (RC): Ano, zdá se, že je situace stejně špatná jako dříve. Možná zažíváme tu nejtemnější chvilku před tím, než se začne rozednívat. Ještě se toho ale bude muset hodně změnit, než se něčeho podobného dočkáme, než se Evropa se svým problémem skutečně vypořádá. V této souvislosti je určitě potřeba brát v potaz to, že jsou názory na to, co se by se teď mělo nebo nemělo v Evropě dělat, skutečně hodně rozdílné.

Ti, kteří tvrdí, že to nejhorší má Evropa, nebo přinejmenším eurozóna stále před sebou, poukazují na horšící se situaci Španělska. Jak vážná je situace v této zadlužené zemi, kde jednotlivé regiony natahují ruku k centrální vládě?

RC: Španělsko je v těžké situaci, nepochybně. Na druhou stranu již ovšem zavedlo řadu agresivních škrtů a reforem – zvýšily se daně, seškrtaly se státní výdaje, což by mělo snížit deficity rozpočtu, a provedly se významné reformy na trhu práce. To vše by se mělo časem projevit. V tuto chvíli však vláda platí za podporu, kterou poskytla bankám. Dluhopisový trh ji za to "trestá", takže dokud se nepodaří zpřetrhat pouto mezi vládním dluhem a solventností bank, bude Španělsko nadále zdrojem velkých obav.

Které další problémy budou do konce roku komplikovat Evropanům život?

RC: Evropa se musí sama sebe zeptat, zda skutečně chce, aby společná měna fungovala. Pokud ano, bude zapotřebí mnohem výraznější integrace, na což některé země nemusejí být připraveny. Německo se například aktuálně nejeví jako velký fanoušek federalizované Evropy. Pokud však dojde na kroky, jako jsou bankovní unie, transferová unie, společné pojištění a podobně, pak se bude Evropa sice dýchavičně, ale přesto sunout kupředu.

Je tedy Evropa aktuálně pro investory tím největším strašákem?

RC: Ano, Evropa může být nadále nejvýznamnějším zdrojem nervozity na trhu. Určitě bych ale nepodceňoval hrozby související s takzvaným fiskálním útesem v Americe. Aby se totiž předešlo velkým problémům, bylo by potřeba racionálního přístupu politiků, kterého je jinak v poslední době jako šafránu. Pokud by se přitom nepovedlo pádu z fiskálního útesu předejít, Spojené státy by se během pár měsíců propadly do recese.

Prokletý říjen: Jaká rizika na trzích číhají letos? Prokletý říjen: Jaká rizika na trzích číhají letos? Říjen bývá pro akciové trhy prokletým měsícem. Mnohé z negativních událostí, jež se nám zaryly ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama