Neslihan Yilmaz (Maxis Securities): Nezapomínejte na Turecko. Čeká ho spotřebitelský boom, na kterém se dá vydělat

| Roman Chlupatý

Turecká ekonomika přibrzdila, na rozdíl od Evropy ale stále "jede". Vláda letos čeká posílení o 3 %, v příštím roce o 4 %. Agentura Fitch navíc zemi před týdnem vylepšila rating. Přesto na ni evropští investoři často zapomínají, a to neprávem, říká Neslihan Yilmaz ze společnosti Maxis Securities, která patří do skupiny IS BANK (Türkiye İş Bankası).

Neslihan Yilmaz

Turecko si teď asi hodně lidí spojuje s děním v Sýrii. Jako zajímavou investiční příležitost ji – alespoň v Evropě – mnoho investorů nevnímá. Je podle vás tento pohled spravedlivý?

Neslihan Yilmaz (NY): Je pochopitelný. Když se teď řekne Turecko, lidi okamžitě napadne Sýrie. Já si přitom nemyslím, že by válka mezi Tureckem a Sýrií byla na pořadu dne. Ale jisté je, že se o tom hodně píše. Na válce v regionu za současné situace by nikdo nevydělal, ani Turecko, jehož ekonomika funguje, dluh je na historickém dně a inflace také. K uklidnění situace by mohla přispět mezinárodní intervence, která by mohla být po amerických prezidentských volbách opět o něco průchodnější. Mohla by se vytvořit nárazníková zóna, což by Turecku a jeho vládě pomohlo. Co se děje jen pár kilometrů od našich hranic, nelze ignorovat, na ekonomiku to může mít vliv. Na druhou stranu, Turecko se i tak drží.

Říkáte tedy, že má turecká ekonomika těm investorům, kteří dohlédnou za horizont problémů v Sýrii, co nabídnout. Jak byste jim ji prodala? Co by měli o Turecku vědět?

NY: Turecko je jedna z nejsilnějších ekonomik světa. Zároveň patří mezi nejsilnější v dravé skupině rozvíjejících se trhů. I přes zpomalení světové ekonomiky se čeká, že letos poroste o 3 %. Navíc se deficit běžného účtu zmenšuje a země plní své dluhy vůči Mezinárodnímu měnovému fondu, což jsou podle mě v současné době velice pozitivní signály. I poměr dluhu vůči HDP je na nízké úrovni. Proto tvrdím, že pokud investor přemýšlí o tom, kam teď s penězi, patří Turecko do skupiny zemí, o nichž by měl uvažovat jako první, zejména pokud má zájem o rozvíjející se trhy.

Jako plus se také někdy uvádí takzvaná demografická dividenda, tedy fakt, že na rozdíl od mnoha západních zemí Turecko mládne. Počítáte s tím i vy?

NY: Ano. Západní Evropa, Japonsko i Spojené státy se budou muset vypořádat se stárnoucí populací. V zemích skupiny G3, dá se říci celé celé G10, bude čím dál méně mladých lidí, na jejichž bedrech budou naloženy důchody narůstajícího počtu penzistů. To bude mít na ekonomiku těchto zemí výrazný vliv. K tomu si přičtěte, že právě tyto země představují podstatnou část globální ekonomiky. V Turecku je tomu právě naopak, takže se v něm dá očekávat spotřebitelský boom.

Co to znamená z pohledu investora? Co zajímavého mu turecký trh nabízí?

NY: Co se týče kapitálových trhů, jistě stojí za zmínku, že až donedávna turecké korporace vyžívaly k půjčování na mezinárodních trzích syndikované trhy. V praxi to znamenalo, že si od globálních bank půjčovaly na jeden, dva roky. To se ale teď – i díky nízkým úrokovým sazbám – mění, což potvrzují kvalitní turecké korporace, mezi než patří pivovary Anadolu Efes, energetická společnost Tüpraş i velké turecké banky.

reklama
reklama