Zpověď insidera: Pomáhám Číně skupovat Evropu, která je ve výprodeji

| Roman Chlupatý

Pomáhá čínským firmám nakupovat v krizí zmítané Evropě. Během své návštěvy Londýna si našel čas na několik otázek Investičního webu. Nechává si říkat Frank, je to investiční bankéř a mezi jeho klienty patří mimo jiné prominentní čínské společnosti. Jak říká, právě ty jsou nyní připraveny kupovat kvalitu. V jakém sektoru nebo zemi, je jim celkem jedno.

Anonymní silueta

Zaměřme se na vaše klienty. Na co se aktuálně nejčastěji ptají, co je zajímá?

Frank: Záleží na sektoru. Například v případě spotřebního zboží mají moji klienti zájem o známé značky, zejména ty, které jsou známé i v Číně. To jim totiž umožní prosadit se ve větším i na domácím trhu. Co se výroby týče, jde jim většinou o technologie. Mnozí moji klienti totiž úspěšně vyrábějí a prodávají technologicky nenáročné produkty. Teď mají peníze a ambice postoupit v rámci hodnotového řetězce výš. A právě to by jim měly umožnit akvizice vyspělejší konkurence nebo výrobců technologií.

Mnohými vyspělými zeměmi zmítá krize. Berou to vaši klienti jako zajímavou příležitost?

Frank: Asi bych řekl, že se to opět liší sektor od sektoru. Co se například nerostného bohatství týče, tam jsou Austrálie nebo Kanada mnohem zajímavější než krizí zmítaná Evropa. V případě vyspělých technologií nebo třeba firem vyrábějících spotřební zboží je Evropa naopak na pomyslném nákupním seznamu čínských firem hodně vysoko.

Platí, že se nejlépe nakupuje v zemích, které jsou pod tlakem, a proto je o ně nyní zájem?

Frank: V případě Evropy se moji klienti zajímají o mnoho věcí. Jsou firmy z jejich sektoru k dispozici? Někdy najdou zajímavé firmy, které ale nejsou na prodej. Jindy je to tak, že sektor v krizí zmítané zemi prostě není na takové výši, aby mé klienty zajímal. Hodně nás také zajímá regulace. Pokud nepředstavuje výraznou překážku, je země hned zajímavější.

Je to tedy tak, že čínské společnosti evropské krize využívají? Hodně se mluvilo například o skupování řeckých přístavů a dalších podniků.

Frank: Krize je podle mě na jednu stranu špatná věc, ale na druhou stranu také dobrá. Dobrá v tom smyslu, že jsou mnohé donedávna nedostupné společnosti najednou na prodej. Z tohoto pohledu jde jistě o příležitost, ovšem musíme si uvědomit, že nyní okolo levných příležitostí krouží také americké, japonské nebo indické firmy.

Dan Rosen: Čína skupuje Evropu, v regionu CEE bude stavět zejména na zelené louce Dan Rosen: Čína skupuje Evropu, v regionu CEE bude stavět zejména na zelené louce Číňané toho budou v Evropě skupovat stále více. Mířit přitom budou na čím dál vyšší ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama