Simon Quijano-Evans (ING): Česká politika investorům žíly netrhá, názor příštího prezidenta na EU si ale vyslechnou

| Roman Chlupatý

Česko je v údolí současného hospodářského cyklu, za rok nebo dva začne jeho ekonomika růst. Zkomplikovat to mohou dění v eurozóně a domácí spotřebitelé, kteří jsou až příliš opatrní, říká hlavní ekonom londýnské pobočky ING Simon Quijano-Evans. I proto by česká vláda měla ekonomiku povzbudit ze státní kasy. Trh by s tím podle Evanse neměl problém.

Simon Quijano-Evans

V roce 2013 se podle vás bouře v eurozóně opět o něco zklidní. Co to znamená pro střední a východní Evropu? Které trhy z toho budou profitovat, a které budou nadále pod tlakem?

Simon Quijano-Evans (SQE): V krátkodobém výhledu, tedy během příštích několika let, na tom nejlépe budou země, jejichž závislost na eurozóně není příliš vysoká. Naopak země jako Maďarsko patří mezi nejzranitelnější. Nemohou totiž spoléhat na půjčky v místní měně, které jsou stále příliš drahé, takže jsou nadále závislé na tom, co se děje v eurozóně. Nejvýraznější růst proto čekáme v zemích jako Rusko nebo Turecko. To jsou nejuzavřenější ekonomiky, které jsou v rámci regionu nejméně závislé na půjčkách v zahraničních měnách.

Ani Česko na půjčky ze zahraničí příliš nesází. Patří tedy do skupiny těch perspektivnějších?

SQE: Ano, je ovšem potřeba brát v úvahu, že jde o velmi otevřenou ekonomiku, která je citlivá na dění v eurozóně. Češi jsou navíc jako spotřebitelé velice konzervativní, jsou velice opatrní. To je na jednu stranu jistě dobře, právě proto patří Česko mezi bezpečné přístavy, na které nyní zahraniční investoři sázejí, na stranu druhou je ale nyní potřeba, aby lidé začali utrácet, aby povzbudili ekonomický růst. Na to stále čekáme.

Co tedy od české ekonomiky v roce 2013 čekáte?

SQE: Pokud se na věc podíváme z pohledu hospodářského cyklu, je Česko nyní v pomyslném údolí. Během roku nebo dvou let by mohla ekonomika začít znovu růst. Je to však podmíněno tím, že dojde ke zlepšení situace v eurozóně a že se bude nadále dařit Německu, třetina vývozů z regionu totiž směřuje právě tam. Podle našeho názoru tyto podmínky nejspíše budou splněny, což znamená, že v případě Česka přestáváme seškrtávat odhady růstu HDP, nebo tyto škrty alespoň zmírňujeme. Případné úpravy výhledu by tedy měly být případně směrem nahoru.

Česká politická scéna je jedním velkým rozbouřeným rybníkem. Nehrozí, že to zahraniční investory znervózní, na což následně doplatí celá ekonomika?

SQE: Z pohledu zahraničního investora je důležitá stabilní fiskální a monetární politika. V těchto disciplínách patří Česká republika mezi nejlepší v regionu. Proto zahraniční investory vývoj na české politické scéně příliš nevzrušuje. To bude platit tak dlouho, dokud bude stabilní fiskální i monetární politika. Nehledě na politické složení posledních vlád dělalo Česko rozumnou politiku, což se počítá.

A co názor trhů na nového prezidenta, který vystřídá často kontroverzního Václava Klause?

SQE: Nemyslím si, že by to zahraniční investory nějak zvlášť vzrušovalo. Jistě však bude zajímavé sledovat, jak se kandidáti (a následně nový prezident) budou vyjadřovat o Evropské unii a její budoucnosti. Volba českého prezidenta zkrátka opět naznačí, jak Česko samo sebe ve vztahu k EU vidí.

Výhled českých finančních expertů na rok 2013: Svět není černobílý, takže by takové nemělo být ani vaše portfolio Výhled českých finančních expertů na rok 2013: Svět není černobílý, takže by takové nemělo být ani vaše portfolio Blíží se konec roku 2012, který byl z hlediska dění na kapitálových trzích velice pestrý. ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama