James Knightley (ING): Romney by pomohl akciím a dolaru, Obama dluhopisům. Účinek ale bude krátkodobý

| Roman Chlupatý

Příští americký prezident má už nyní svázané ruce: fiskální útes, dluhový strop a nutnost poprat se s dluhem bude muset brát v případě svého vítězství v potaz Obama i Romney. I proto je, navzdory nedostatku konkrétních informací z obou táborů, předvídatelné, co se dá od americké ekonomiky po volbách čekat, říká v londýnském rozhovoru pro Investiční web ekonom z ING James Knightley. Pravděpodobně by se po volbách mělo dařit akciím.

James Knightley

Otázka dne pro mnoho investorů i ekonomů zní: "Romney, nebo Obama?" Kdo by byl z vašeho pohledu pro americkou ekonomiku a trhy lepší?

James Knightley (JK): Na to je velmi těžké odpovědět. Nevíme totiž, co mají skutečně v plánu. Oba sice nabízejí spoustu grandiózních plánů a vizí, ale co by mělo být jejich dennodenní politikou, prostě nevíme. Navíc to nebude hned o Romneym nebo Obamovi, prezident totiž bude muset pro své plány získat ostatní. Je totiž nepochybně potřeba řešit fiskální útes. Strašák sestávající se ze škrtů vládních výdajů a navýšených daní v celkové výši 650 miliard dolarů, který by se mohl dostavit hned 1. ledna 2013. Jde o důsledek tahanic o navýšení dluhového stropu ze srpna roku 2011, možná by se dalo říct kocovina.

Jak pravděpodobné je, že nový prezident pádu z fiskálního útesu nezabrání?

JK: Bavíme se o ekvivalentu 4 % HDP. To je skutečně výrazné utažení opasků. Podobné si letos třeba naordinovali Španělé a všichni víme, jak to tam vypadá. Většina expertů se proto shoduje, že pokud k pádu z fiskálního útesu dojde, Amerika se propadne do recese. Nástrojů, které by tomu zabránily, moc není – sazby jsou na nule, tiskárny peněz se již točí. Proto je potřeba se podobnému scénáři ubránit za každou cenu. Ať už se tedy stane prezidentem kdokoli, musí zajistit dohodu a musí to zvládnout rychle. Opak by znamenal, že by to bylo tak špatné, že se to zkrátka nesmí stát.

Může se velice dobře stát, že parlament ovládne jiná strana než ta prezidentova. Jak velká to bude komplikace?

JK: Sněmovnu reprezentantů s největší pravděpodobností ovládnou republikáni, Senát bude řekněme všehochuť. To znamená, že by asi bylo snazší se dohodnout na tom, co s fiskálním útesem, v případě vítězství Romneyho, protože by prezidentova strana měla kontrolu nad sněmovnou a Senát by byl namixovaný. Věci by se daly protlačit. Pokud vyhraje Obama, budeme mít demokrata v Bílém domě, sněmovnu ovládanou republikány a opět, pravděpodobně mix v Senátu, protože tam teď jde jen o omezený počet křesel. To znamená, že by asi bylo komplikovanější se na něčem domluvit. I tak si ale myslíme, že se dohody nakonec dočkáme. Každý si je totiž vědom toho, co by se stalo v opačném případě.

Výrazné hospodářské turbulence po zvolení prezidenta tedy nečekáte?

JK: Jde o to, jak bolestivé pro finanční trhy a investory přechodné období bude. Řekněme, že vyhraje Romney. Pak asi bude onen přechod o něco jednodušší. I tak ale bude americká ekonomika bojovat se silným protiproudem. Podle nás se nakonec nebudou úsporná opatření rovnat 4 % HDP, bude to kolem procenta, což bude o mnoho snesitelnější. I tak to sice bude znamenat, že americká ekonomika poroste v příštím roce výrazně pomaleji, ale nepropadne se do recese, což by se v případě plného pádu z útesu stalo.

David Rosenberg: Americký HDP odepíše 4 %, pokud se ekonomika zřítí z fiskálního útesu David Rosenberg: Americký HDP odepíše 4 %, pokud se ekonomika zřítí z fiskálního útesu David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff & Associates, tvrdí, že Ameriku čeká ekonomický ...

reklama
reklama