Robert Buckland (Citigroup): Akciové trhy do konce roku posílí o 8 %, pro příští rok sázíme na Ameriku, Austrálii a Asii

| Roman Chlupatý

Akcie zůstávají zajímavou investicí. Měly by totiž posilovat do konce roku i v roce 2013. V příštím roce by se přitom měly vyplatit sázky na Ameriku a na asijsko-pacifickou oblast, říká v rozhovoru pro Investiční web hlavní globální akciový stratég Citigroup Robert Buckland. Rizikových faktorů, které mohou tuto predikci obrátit vzhůru nohama, je ovšem podle něj stále mnoho.

Robert Buckland

Někteří analytici věří akciím i přes jejich letošní posílení, až na korekci v posledních týdnech silné především na podzim. Podle některých, například i Barryho Ritholtze, který je známý dobrým časováním, je naopak na čase prodávat. Jak to vidíte vy?

Robert Buckland (RB): Globální akciové trhy jsou o zhruba 10 výše než před rokem. Podle nás by kombinace stále uvolněnější politiky centrálních bank a nízkých valuací měla do konce roku zajistit růst o dalších až 8 %. My to vidíme tak, že MSCI AC World Index bude na konci prosince na úrovni 360, nyní se pohybuje okolo 330. Na druhou stranu, výsledková sezóna jasně přebírá otěže a zpomalující globální ekonomika věcem příliš nepomáhá. Existuje tedy riziko, že to skončí hůře, než v tuto chvíli predikujeme.

Kdy tedy případně začít prodávat? Které signály by napověděly, že je na čase?

RB: Mezi lety 2003 a 2010 ceny diktoval zisk na akcii (EPS). Od té doby to vypadá, že ceny začaly naznačovat globální propad EPS. Bottom-up prognózy na rok 2012 byly přitom v posledních několika měsících seškrtány a pohybují se na úrovni 5 %. Pro příští rok jde o 13 %. Stratégové Citi souhrnně v rámci top-down prognóz pro rok 2013 predikují 7% růst EPS na globálních trzích. Jinými slovy, nepředpovídáme globální propad zisků, ale jsme ve srovnání s bottom-up výhledem o něco méně optimističtí.

Obecně se dá říci, že podle nás riziko, že to s EPS dopadne hůře, než se čeká, roste. Na druhou stranu se zdá, že se spousta špatných zpráv do cen již promítla, no a nízké valuace pomáhají tlumit hloubku případného propadu. Akcie se na globálních trzích obchodují na úrovni 18 cyklicky očištěného P/E (CAPE), zatímco dlouhodobý průměr je 25.

Jakou strategii, co se akcií týče, tedy nyní investorům pro rok 2013 doporučujete?

RB: Preferujeme Ameriku, asijsko-pacifickou oblast bez Japonska a Austrálii. Těmto trhům by se mělo dařit díky stabilizaci růstu čínského HDP, kterou předpovídají naši ekonomové. Co se asijsko-pacifické oblasti týče, našim stratégům se líbí cyklické sektory, jako jsou technologie a banky. Austrálie by měla profitovat z uvolněnější monetární politiky a atraktivních valuací. Dividendové výnosy přesahují hranici 5 % a jsou jedny z nejvyšších na světě. A na tomto trhu naši stratégové nakupují důlní společnosti.

MSCI AC World Index

Barry Ritholtz: Je čas se zbavit akcií, na 60 % nás čeká recese Barry Ritholtz: Je čas se zbavit akcií, na 60 % nás čeká recese Populární investor Barry Ritholtz vyprodává akcie. V minulosti přitom svými předpověďmi mnohdy odhadl další vývoj ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama