James Knightley (ING): 60% pravděpodobnost zlepšení v roce 2013

| Roman Chlupatý

Důvody k optimismu jsou zároveň zdrojem obav. Ano, tak schizofrenní je situace na konci roku. V Evropě, Americe i na dalších trzích se totiž lze dočkat jak oživení, tak kolapsu, říká ekonom z londýnské pobočky ING James Knightley. Sám sází na obrat k lepšímu opřený o uvolněnou monetární politiku, méně drastické škrty a zlepšující se náladu domácností a firem, která by měla vést k většímu utrácení.

James Knightley

Rok 2012 byl plný kotrmelců. Bude rok 2013 lepšé, klidnější?

James Knightley (JK): Podle mě ano. Objevují se totiž opatření vymýšlená na základě přesvědčení, že sázka na úspory nebyla až tak úspěšná. Začíná se vycházet z toho, že utahování fiskálních opasků škrtí růst mnohem výrazněji, než se čekalo. Důsledkem toho byla mimo jiné pomalejší korekce deficitů státních rozpočtů. Je tedy pravděpodobné, že tlak na úspory trochu poleví.

K tomu by měly přispět i změny v politickém vedení Itálie, Španělska a mnoha dalších evropských zemí. Signálem toho, že se věci mění, je i to, že Řecko dostalo více času na řešení svých problémů.

Menší tlak na úspory by mohl pomoci firmám i domácnostem. Souhlasíte?

JK: Podmínkou je, že se podaří vystavět solidní základy, o které by se mohl opřít růst. Musíme se tedy například zbavit obav z rozpadu eurozóny a dalších strašáků dusících sentiment. Pak by firmy opravdu mohly opět plánovat větší výdaje, což je důležité, korporátní sektor totiž neutrácí. Jejich investice jsou teď v Americe, Británii i v Evropě v porovnání s rokem 2008 o 20 % níže. Přitom podle Fedu americké firmy sedí na 3 bilionů USD hotovosti, v Británii jde podle Obchodní komory o 750 miliard GBP, což je zhruba polovina HDP země. Pokud se tyto peníze dají do pohybu, pokud firmy uvěří v lepší budoucnost, naroste poptávka po nových strojích, informační technologiích a dalších věcech, které firmy několik let nekupovaly. S tím začnou vznikat i nová pracovní místa.

Jak velkou roli podle vás budou v roce 2013 hrát nyní velice aktivní centrální banky?

JK: Je možné, že Bank of England, Fed, Bank of Japan, ECB a další banky budou nadále stimulovat ekonomiku. Je možné, že se v některých případech dočkáme dalšího snížení sazeb, možná i kvantitativního uvolňování. K tomu je určitě potřeba přičíst také očekávanou aktivitu čínské centrální banky. To vše by přispělo k vybudování zmíněných solidních základů, o něž by se mohl opřít hospodářský růst.

Navíc je tu důvěra, která podle mě sehraje velkou roli v tom, jakým směrem se ekonomika vydá. Nelze ovšem očekávat rychlý obrat k lepšímu, fiskální politika je nadále utažená a monetární nad rámec toho, co již dělá, nezmůže. Ale jsem opatrný optimista.

Erik Nielsen (UniCredit): Pesimismus spojený s Evropou je přehnaný, "smart money" nakupují na periferii Erik Nielsen (UniCredit): Pesimismus spojený s Evropou je přehnaný, "smart money" nakupují na periferii Evropská periferie je nedoceněná. Evropa jako taková je teď pro investora zajímavější než Amerika, říká ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama