Hakan Aksoy: Španělské banky mohou přijít až o 240 miliard eur, rok 2013 bude o čekání na průšvih

| Roman Chlupatý

Globální banky se budou bez pořádné pomoci potýkat s problémy ještě čtyři roky. To bude brzdit celé ekonomiky a živit obavy z možných bankrotů předlužených zemí. Akcie budou v tomto období jednou z mála možností, jak budou investoři schopní vydělat. Úspěch jim přitom zajistí správná volba sektorů a přesné načasování, říká turecký investiční stratég Hakan Aksoy, který sleduje střední a východní Evropu pro domácí i zahraniční klientelu.

Hakan Aksoy

Jsou teď podle vás akcie dobrou volbou, když vezmeme v úvahu přetrvávající vysokou míru nejistoty na trzích?

Hakan Aksoy (HA): V prostředí, kdy mnohé výnosy jsou – a dalších 3 až 5 let budou – negativní, jsou podle mě akcie jedním z mála aktiv, na nichž je možné vydělat. Klíčové je vše správně načasovat, cesta vpřed totiž připomíná minové pole. Na nějakou tu minu asi občas šlápneme, investorům bych proto nyní doporučil držet si pozice a profitovat ze zhruba 10% růstového potenciálu trhu. Na budování nových pozic již může být pozdě, trh se totiž blíží k rekordům z roku 2007, ačkoli je na tom ekonomika hůře než tehdy.

Jinými slovy, správnou strategií bude na začátku roku vyčkávání.

HA: Po posílení o 27 % zaostává DAX jen 8 % za rekordní úrovní z roku 2007, podobné je to na americkém trhu, kde index S&P 500 ztrácí jen zhruba 12 %. Proto bych si počkal na další otřes, který přijde v roce 2013, a až poté začal budovat nové pozice. Vzhledem k tomu, jak na tom jsou evropské ekonomiky, je možné, že už v prvním čtvrtletí příštího roku dojde ke snížení ratingů, což by nabídlo zajímavou možnost vstoupit na trh.

To je jedna varianta vývoje, která by zahýbala trhem. Co dalšího radíte sledovat?

HA: Zajímavá budou především data vypovídající o tom, jak ekonomiky rostou. To platí zejména pro Evropu. Hospodářský růst totiž může určit, jak velký prostor k posílení akciové trhy budou mít. Zároveň ale může u zemí, které mají veřejné finance v nepořádku, restartovat obavy z udržitelnosti financování dluhu. Rok 2012 byl k investorům do akcií vlídný, ale v roce 2013 bych se tím spíše soustředil na to, co se může pokazit.

V souvislosti s Evropou se opakovaně mluví o problémech ve Španělsku. Podle vás oprávněně?

HA: V roce 2013 bude potřeba sledovat dvě věci. Zaprvé, vývoj ekonomiky. Čeká se, že se španělská ekonomika za rok 2012 smrskne o 1,4 % a v roce 2013 o 1,9 %. To znamená, že tlak na už tak chatrné veřejné finance bude pokračovat. Zadruhé, reforma bankovního sektoru je stále v běhu, vláda může nakonec potřebovat 180 až 240 miliard eur na to, aby banky stabilizovala. Objem NPL (non-performing loans, nekvalitní půjčky, které pravděpodobně nebudou splaceny – pozn. red.) rychle roste a blíží se k 180 miliardám eur, tedy 11 % celkového objemu půjček, což je dvojnásobek úrovně z konce roku 20011. K tomu si přičtěte další neradostné statistiky – nezaměstnanost nad 25 % (před rokem 20 %, ceny domů se podle statistik z konce října meziročně propadly o 12 %. To může signalizovat, že podíl NPL nadále poroste.

Takže nakonec mohou nekvalitní půjčky vyjít Španělsko na 240 miliard eur?

HA: Pokud vycházíme z toho, že by se 70 % NPL ještě podařilo zachránit, může jejich současná úroveň znamenat náklady ve okolo 130 miliard eur. Podle mě ale objem NPL ještě nedosáhl vrcholu, k němu dojde v průběhu příštích dvou let. Čekám, že nakonec půjde o 15 až 20 % všech půjček. To by znamenalo, že by restrukturalizace španělských bank mohla stát právě oněch zmíněných 180 až 240 miliard eur, tedy 18 až 24 % HDP země. Poměr španělského veřejného dluhu k HDP se přitom podle všeho na konci letošního roku dostane na 80 %, při započítání restrukturalizace bank může přesáhnout hranici 100 %. Banky mají být podle vlády ozdraveny do poloviny roku 2013, a proto by měli investoři to, co se bude v příštím roce ve španělském bankovním sektoru dít, pozorně sledovat.

Graf, který odhaluje krutou evropskou bankovní realitu Graf, který odhaluje krutou evropskou bankovní realitu Peníze jsou v Německu, v zemích PIIGS jsou vklady rekordně nízko. Před krizí přitom rostly ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama