Erik Nielsen (UniCredit): Pesimismus spojený s Evropou je přehnaný, "smart money" nakupují na periferii

| Roman Chlupatý

Evropská periferie je nedoceněná. Evropa jako taková je teď pro investora zajímavější než Amerika, říká v londýnském rozhovoru pro Investiční web hlavní ekonom UniCredit Erik Nielsen. Potenciál Evropské unie je podle něj podkopáván její nejednotností, ale i tak Evropu čekají lepší zítřky. Možná ale v dvourychlostním uspořádání a bez Spojeného království.

Erik Nielsen

Jak podle vás bude vypadat Evropa, až současná krize odezní?

Erik Nielsen (EN): Nepochybuji o dvou rychlostech, tedy dvou mírách integrace. To je směr, jímž se bohužel velice pravděpodobně Evropa vydává. Británie je pro Evropskou unii v tomto směru nepochybně největším problémem, ale Česko nezůstává příliš pozadu. Považuji to za nešťastné. I tak je ale podle mě pravděpodobné, že eurozóna najde nutný institucionální rámec, který umožní spolupráci a sdílení politik do míry, která zaručí udržitelnost měnové unie. Mimochodem, reformy, jichž jsme v Evropě svědky na národních úrovních, jsou fenomenální.

Navzdory kritickým hlasům řady svých kolegů jste tedy s tím, co Evropa dělá, spokojen?

EN: Pracuji jako ekonom již 25 let, dělal jsem pro Mezinárodní měnový fond a další instituce, ale nikdy jsem nezažil, že by nějaká země provedla tak zásadní, strukturální změny ve svém hospodářství, jaké nyní dělají Španělsko nebo Portugalsko (Řecko je, bohužel, trochu jiný příběh). To je z pohledu budoucího růstu velmi dobré, o tom není nejmenších pochyb. Proto jsem v dlouhodobějším výhledu optimistický, pokud se tedy celá unijní struktura udrží pohromadě. A já věřím, že ano.

Některé členské země ale s kurzem, který většina Evropy schvaluje, nesouhlasí.

EN: To znamená, že někteří zůstanou jaksi vně. Podle mě přitom už nyní nelze vyloučit možnost, že v Británii během několika let uspořádají referendum a země bohužel vystoupí z Evropské unie. Nemusíme z toho mít radost, ale když k tomu dojde, zkrátka to tak bude. Nedělejte si ale žádné iluze o tom, co takový krok znamená. Každá evropská země je malá, otevřená ekonomika. Jediné, čeho dosáhnete tím, že nejste ve hluboce integrované skupině zemí, které rozhodují, je, že se z vás stane země jako Norsko, v případě Británie Norsko bez ropy. Jinými slovy, budete akceptovat vše, co se v Evropě dohodne, ale nikdy nebudete u jednacího stolu, když se o tom bude diskutovat.

Jak velký problém to pro ty, kteří zůstanou vně nebo kteří zvolí pomalejší rychlost, bude?

EN: Nikdy to tak nebude tak dobré, jako když jste součástí skupiny, která rozhoduje. Politiku je nutné koordinovat. Pokud nechcete být součástí tohoto procesu, v pořádku. Je možné žít v izolaci, to ano, ale něco to stojí.

Britský útěk z Evropské unie: Zatím jen slova, ale jak na něm případně vydělat? Britský útěk z Evropské unie: Zatím jen slova, ale jak na něm případně vydělat? Vzhledem k náladám ve společnosti je hrozba Brixitu (někdy se používá pojem Brexit, vždy jde ...

reklama
reklama