Nick Beecroft: Řecko půjde z kola ven a akciím se vyhněte. Nelze vyloučit krizi lehmanovských rozměrů

| Roman Chlupatý

Chaotický odchod Řecka z eurozóny by způsobil stamiliardové škody na obou stranách pomyslné barikády. Navíc by znamenal těžko vyčíslitelný psychologický šok. I proto se nad globáními trhy vznáší přízrak postlehmanovského propadu, tvrdí experti. Krach Lehman Brothers však přece jen regulátory a politiky něco naučil, a proto by propad tentokrát nemusel být tak výrazný, tvrdí konzultant Saxo Bank Nick Beecroft. Přesto by podle něj nekontrolovaný odchod Řecka z eurozóny znamenal propady o desítky procent.

Nick Beecroft

S ochodem Řecka z eurozóny počítá stále více expertů. Jak to vidíte vy?

Nick Beecroft (NB): Podle mě je tak 80% pravděpodobnost, že Řecko do konce roku z eurozóny skutečně odejde. Možná právě i díky tomu unie nakonec přežije. Je totiž možné, že by pak politici v eurozóně byli konečně ochotni podpořit fiskální unii a eurobondy, za něž by byly země společně zodpovědné.

Teď to možná vidí tak, že Řecko prostě nelze zachránit – má obrovské problémy s výběrem daní, s korupcí a tak dále, a nepovažují ho proto za zemi, která má na to v měnové unii zůstat. Jakmile zmizí, zůstanou ti, kteří na to podle politiků mají. Odchod Řecka tak může posunout ostatní směrem k fiskální unii.

Pokud i toto vezmeme v potaz, jak podle vás trh zareaguje na odchod Řecka z eurozóny?

NB: Podle mě trh zatím ještě plně nezahrnul možnost chaotického odchodu Řecka z eurozóny. Většina expertů si totiž stále myslí, že by něco podobného tězce poškodilo jak Řecko, tak eurozónu, a proto k tomu nedojde. Podle nich se buď řečtí voliči, nebo evropští politici leknou možných důsledků a ustoupí. Proto také trh oslabil – obavy narůstají –, ale nezkolaboval, jak se to stalo v době po pádu Lehman Brothers. Podle mě lze způsob odchodu Řecka jen stěží odhadnout. Řekl bych, že je 55-60% pravděpodobnost, že Řecko eurozónu po volbách opustí chaoticky. Následovat bude propad trhů.

Jak výrazný bude? Je možné to nyní odhadnout?

NB: To je hodně složité. Kolaps Lehmanů přišel jako blesk z čistého nebe, zatímco odchod Řecka by nebyl tak velké překvapení. Zároveň se dá říci, že vlády a centrání banky už mají příklad, jak se k něčemu podobnému postavit, aby se jim podobně jako po Lehmanech povedlo zachránit globální finanční systém. Možná tak nezažijeme tak výrazný propad jako ten, který skončil na začátku roku 2009, kdy se S&P 500 opřel o ďábelskou úroveň 666 bodů. Podle mě by však jistě došlo alespoň k 20% propadu S&P 500, evropské indexy by se asi propadly ještě výrazněji, možná až o 50 %.

Nákaza v Evropě je velká hrozba, ale akcie v USA by měly obstát Nákaza v Evropě je velká hrozba, ale akcie v USA by měly obstát Takové je mínění jednoho z tradičních členů "býčího křídla" akciových stratégů. Bob Doll ze společnosti ...

reklama
reklama