Nick Beecroft: Z eura se stane utajená německá marka, věřím libře a nesázel bych na jüan

| Roman Chlupatý

Vydělat na trhu, jímž hýbou nepředvídatelní politici, je takřka nemožné. V době, kdy Brusel stále nemá eurokrizi pod kontrolou, v Číně nelze vyloučit palácový převrat a v Americe jsou v pohotovosti tiskárny peněz, jde proto hlavně o to neprodělat. Vhodná by mohla být sázka na britskou libru, které může prospět i blížící se olympiáda v Londýně. Naopak výkřiků o odchodu Spojeného království z Evropské unie se není potřeba bát, říká senior tržní konzultant Saxo Bank v Londýně Nick Beecroft.

Nick Beecroft

Evropa je i letos jako na houpačce. Nadějné vzestupy střídají hrůzu nahánějící propady, což hýbe kurzem eura i dalších spřízněných měn. Co nás čeká dál?

Nick Beecroft (NB): Kdybych znal odpověď, užíval bych si teď na jachtě někde v Karibiku. Ta nejistota trvá, což není dobrá zpráva. Jistou dávku optimismu nabízí fakt, že euro v době krize bylo a je poměrně odolné. Platí to přinejmenším o kurzu vůči dolaru.

Čím si to vysvětlujete? Vždyť zejména v poslední době je oživení Ameriky celkem stabilní, zatímco Evropa, nebo přinejmenším eurozóna i letos dělá kotrmelce.

NB: Tiskárny peněz ve Spojených státech pracují během této krize zběsilým tempem. Americká centrální banka Fed navíc signaziluje, že je v případě potřeby ochotna do systému napumpovat další likviditu. K tomu je potřeba přičíst to, že část trhu už do kurzu eura vůči dolaru promítá očekávané řešení krize, tedy skutečný obrat k lepšímu, který by podle mě zajistila přeměna Evropy ve fiskální unii. V tom případě by dlouhodobé vyhlídky eura byly docela příznivé, protože by z se z něj v podstatě stala utajená německá marka. Hrálo by se totiž podle německých not.

Část trhu ovšem nadále předpovídá kolaps některých zemí na periferii měnové unie, respektive jejich odchod z eurozóny. Co by podobný scénář pro euro znamenal?

NB: Podle některých expertů euro posílí i v případě, že země z periferie eurozónu opustí. Zůstalo by totiž jádro složené z Německa, Nizozemska, Finska a podobných zemí, jejichž společná měna by zřejmě opět připomínala německou marku. To je teorie, se kterou trh pracuje. Já to vidím tak, že pokud by se krize vyhrotila, euro by se propadlo na nějakých 1,20 dolaru za euro. Následoval by obrat pod taktovkou Německa, euro by tak zakončilo rok někde v intervalu 1,35 až 1,40 dolaru za euro.

reklama
reklama