Raffaella Tenconi: Polsko zvýší sazby, ČNB naopak bude snižovat. V regionu by mohl překvapit i forint

| Roman Chlupatý

Investoři přelévají část peněz z problematické periferie eurozóny do střední a východní Evropy. I proto je region CEE navzdory možnému dalšímu zpomalení zajímavý, říká v rozhovoru pro Investiční web ekonomka Bank of America Raffaella Tenconi. Přidává dvě překvapení, která se podle ní chystají: zvýšení sazeb v Polsku a růst maďarského forintu.

Raffaella Tenconi

Vezmeme-li v potaz várku dat z minulého týdne, ale i obecně – jak na tom je region CEE?

Raffaella Tenconi (RT): V tuto chvíli je ve všech zemích jasně cítit ochlazení způsobené zejména poměrně výrazným zpomalením růstu exportu. Většina hlavních ukazatelů se pak ve druhém čtvrtletí přinejlepším stabilizovala. Stále však existuje nebezpečí dalšího zhoršení, a sice kvůli řecké krizi. Čím déle tato krize bude trvat, tím více bude ovlivňovat důvěru, a tím vyšší bude pravděpodobnost, že se poptávka po exportu opět o něco sníží.

Co se domácí poptávky týče, v průměru došlo v regionu ke stabilizaci, ale i v tomto případě by mohlo dojít k propadu, pokud poptávka po vývozech oslabí.

I poslední statistiky potvrzují, že se Německu relativně daří. Česko – ale například i Slovensko – jsou s ním spojeny pupeční šňůrou, ale rostou o dost pomaleji. Proč?

RT: Nyní roste Česko v porovnání s Německem pomaleji, ale léta tomu tak nebylo. V současnosti je to o domácí poptávce. Němci si teď užívají velmi nízkou nezaměstnanost; jejich mzdy poprvé po mnoha letech rostou; úspory a bohatství jsou na vysokých úrovních; cena peněz je nízká, vlastně výjmečně nízká; a euro oslabuje. O moc lepší podmínky, než mají teď, už mít nemohou.

Naopak v Česku se cena peněz během posledních tří let až tak moc nezměnila; bohatství je na solidní úrovni, ale nijak neroste – naopak se trochu snížilo, protože mzdy reálně poklesly; a nezaměstnanost je na vyšší úrovni. K tomu je potřeba přičíst i to, že jsou úsporná opatření v Česku poměrně tvrdá, to má také své důsledky.

Německo jako vítěz, Itálie a Řecko na dně: Tak vidí Evropané sami sebe a svou ekonomiku Německo jako vítěz, Itálie a Řecko na dně: Tak vidí Evropané sami sebe a svou ekonomiku Němci pracují nejtvrději a jsou nejméně zkorumpovaní. Nejvíce se naopak uplácí v Itálii, jen Češi ...

reklama
reklama