James Knightley (ING): Když přijde ta správná akce, posílení bude skokové. A o to lidé nechtějí přijít

| Roman Chlupatý

Nervozita z trhu ještě několik měsíců nezmizí, investoři budou chtít především ochránit své peníze. I proto se bude dále dařit bezpečným přístavům. Vedle nich ovšem patří k zajímavým volbám také měny velkých rozvíjejících se ekonomik, od nichž se dá již ve střednědobém horizontu očekávat posílení nejen vůči euru, ale i libře a americkému dolaru, tvrdí ekonom ING James Knightley.

James Knightley

Co teď radíte – shrábnout peníze a počkat si na alespoň trochu jistoty?

James Knightley (JK): Míra nejistoty je obrovská, na trhu proto panuje velká averze vůči riziku. Tradičním bezpečným přístavům se daří; americký dolar a americké dluhopisy, německé dluhopisy, se Švýcarskem spojená aktiva – o to vše je zájem. Ovšem je tu jedno velké ALE: Pokud se dočkáme té správné akce, dojde ke skokovému posílení, lidé nebudou chtít o něco podobného přijít. I proto se teď hodně těžko radí, jakou strategii zvolit.

A jak to vidíte vy, respektive z čeho v současnosti vycházíte?

JK: Podle mě je to teď hodně polarizované. Pokud se eurozóna rozpadne, bude to prostě katastrofa. Pokud přežije – a podle mě si právě to každý přeje –, pak se asi dočkáme akce, která vylepší i vyhlídky ekonomiky eurozóny, což trhy nastartuje. Prozatím ovšem stále platí, že je míra nejistoty obrovská. Zatímco akcie krizi celkem odolávají, dluhopisy na vývoj v posledních týdnech reagují hodně divoce.

Co se akcií týče, mám pocit, že investoři sázeli na to, že se prostě musí něco udělat pro záchranu eurozóny. Alternativou by byla katastrofa, která by vedla k tomu, že investoři stejně o všechno přijdou. Tak proč si nevsadit a nedoufat.

Až skončí krize v Evropě, akcie čeká býčí trh nevídaných rozměrů

Existuje v tuto chvíli strategie, která by umožnila investorům užít si léto? Zažít prostě týden nebo dva na dovolené bez toho, aby se hrozili, že se na trhu možná děje něco, co je připraví o peníze?

JK: Zajímavá otázka. Lidem teď podle mě jde hlavně o to, aby alespoň dostali zpět své peníze, nechtějí tedy nutně vydělat. Chtějí si být jisti tím, že budou mít na účtu po návratu z dovolené totéž, jako když odjížděli (kromě toho, co na dovolené utratí, samozřejmě). Proto budou stále v kurzu bezpečné přístavy, tedy dluhopisy největších ekonomik.

Cíl investorů: Ochránit peníze, na zhodnocení bude čas Cíl investorů: Ochránit peníze, na zhodnocení bude čas Současné akciové trhy nejsou místem, které by lákalo k nějakým bujarým nákupům. Peníze tečou na ...

reklama
reklama