Malá řecká násobilka: Týden do evropského armagedonu

| Roman Chlupatý

Blížící se řecké volby mohou odstartovat krizi postlehmanovských parametrů. Na tom se shoduje řada expertů. Tím podtrhují jedinou jistotu v moři nejistoty, která dominuje na obou stranách barikády, tedy v Řecku i za jeho hranicemi. Investiční web vyzpovídal v londýnské City dva respektované analytiky s odlišným názorem na to, co nás čeká.

Nick Beecroft, Saxo Bank: Je 80% pravděpodobnost, že Řecko letos opustí eurozónu, a 25% pravděpodobnost, že se naplní během příštích 3 měsíců ten nejhorší možný scénář, tedy chaotický odchod Řecka z eurozóny a krize postlehmanovských rozměrů.

James Knightley, ING: Na trhu je to podle mě tak 50 na 50. U nás pak stále těsně vítězí názor, že Řecko zůstane. Já osobně bych řekl, že je to tak 55 na 45 procent, že Řecko bude členem evropské měnové unie i po volbách 17. června.

1. Politika a politikaření: Laciné podbízení a nebezpečné iluze

JK: Kdyby se každý choval racionálně, tak by se povedlo tuto krizi vyřešit. Politici se bohužel v tomto případě chovají velmi populisticky. Jde jim o znovuzvolení. Snaží se zachránit si vlastní kůži, vlastní politickou kariéru, takže nedělají to, co by bylo nejlepší pro zemi, ale to, co si přejí voliči. Voliči přitom často nemají představu o tom, jaké jsou výhody a nevýhody – a tím i možné důsledky – některých kroků.

NB: Existuje řada možností k podcenění nebo špatnému přečtení situace, a to ze strany všech zúčastněných. Příkladem je řecká opozice, která tvrdí, že zvládne v případě vítězství vyjednat méně tvrdé podmínky zahraniční pomoci. Povolilo by něco podobného Německo? Nemyslím si. Přesto řečtí voliči mohou něčemu podobnému uvěřit, což znamená, že z jejich strany může dojít k podcenění vážnosti situace.

2. Faktor (řecké) ulice: stabilizátor, nebo akcelerátor?

JK: Řeckým stranám podporujícím záchranný program se podle posledních předvolebních průzkumů vede přece jen o něco lépe. To může signalizovat, že si řečtí voliči uvědomují, co by se mohlo stát, kdyby blížící se volby vyhrály strany odmítající úsporná opatření.

Investiční manuál pro všechny scénáře vývoje dluhové krize: Mezi politickým pohodlím a válkou Investiční manuál pro všechny scénáře vývoje dluhové krize: Mezi politickým pohodlím a válkou Jak investovat v případě různých scénářů řecké krize? Podle nás připadají v úvahu pro EU ...

reklama
reklama