Mai Doan (Bank of America): Česko jako relativně klidný přístav, stabilní koruna a pád Nečasovy vlády jako pozitivum pro ekonomiku

| Roman Chlupatý

Snahy škrtat se cení, bouřlivá situace ve světě a související zpomalení české ekonomiky však nyní velí s utahováním opasků tolik nespěchat. Ani případné nulové sazby totiž nezajistí dostatečný stimul. Živou vodu je proto potřeba hledat ve fiskální sféře. I proto by případný pád Nečasovy vlády a nástup socialistů, kteří nehodlají tak horlivě šetřit, mohl mít na českou ekonomiku přechodný mírně pozitivní vliv, říká analytička z Bank of America Mai Doan v londýnském rozhovoru pro Investiční web.

Mai Doan

Řekněme, že vláda premiéra Nečase skutečně padne. Jak velký problém by to byl pro českou ekonomiku, jak moc by ji poznamenaly turbulence, které by zřejmě následovaly?

Mai Doan (MD): Náš základní scénář počítá s tím, že se vláda udrží u moci. Není to poprvé, co se premiér snaží podobným způsobem donutit poslance ze své strany nebo koaliční partnery, aby podpořili úsporná opatření. Na druhou stranu je pravda, že tentokrát je to trochu jiné – blíží se krajské volby a kongres ODS –, takže to teď opravdu může být trochu obtížnější. Přesto je podle nás nejpravděpodobnější, že uspěje. Pokud ne, čekáme, že budou následovat předčasné volby a k moci se dostanou sociální demokraté.

Co byste od případné nové vlády socialistů čekala?

MD: Došlo by k jistým změnám, pochopitelně. Obě strany vidí jisté věci různě. V minulosti se navíc socialisté uchýlili k některým populistickým proklamacím. Na druhou stranu, nemyslím si, že by se rozhodli zcela změnit plány na fiskální konsolidaci a snížení rozpočtového zchodku. Asi by shodili ze stolu penzijní reformu a balík obsahující zvýšení daní, schodek by se však snažili udržet v intervalu, který diktují evropská konvergenční kritéria. To znamená, že by se příští rok dostal pod 3 %. Sociální demokraté jsou totiž proevropští, což by mělo zafungovat jako určitá pojistka.

Jak by na případný pád současné české vlády – a nástup nové – reagovaly trhy?

MD: Na krátkou dobu by se objevil negativní sentiment, který by ovlivnil pohled na Česko. Připomínám však, že stále počítáme s tím, že předčasné volby nebudou, z toho vycházíme. Zadruhé, i kdyby na ně došlo a socialisté vyhráli, budou se podle nás snažit snižovat schodek rozpočtu. Situace v Česku – respektive pohled na ni – se tak určitě natrvalo nezhorší. Nadále bude platit, že pro českou ekonomiku i měnu je určující situace v Evropě. Klíčové jsou kroky ECB a to, jak se vyvíjí krize v eurozóně.

Pád současné vlády a nástup socialistů k moci by tedy na ekonomiku a na HDP vliv neměl?

MD: Co se HDP týče, podle mě by to nemělo nijak zásadní negativní vliv. Naopak, příchod socialistů a jejich méně razantní snahy o utahování opasků by dokonce mohly mít na českou ekonomiku v roce 2013 mírně pozitivní vliv. To ostatně naznačuje i zpráva Mezinárodního měnového fondu. Ta říká, že Česko nemusí splnit všechny úsporná opatření, která si naplánovalo, která premiér slíbil. V tomto smyslu je tam zkrátka prostor.

reklama
reklama