Peter Garnry (Saxo Bank): Sázíme na akcie malých dravců. Jsou i ve střední Evropě, Praha nás ale nezajímá

| Roman Chlupatý

Rozvinuté ekonomiky čekají léta pomalého růstu a nejistoty. V takovém prostředí se velkým firmám příliš nedaří, a proto je lepší sázet na malé dravé štiky, jako je například polský LPP, říká akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry v londýnském rozhovoru pro Investiční web. Dodává ovšem, že výjimka potvrzuje pravidlo. V tomto případě jsou tou výjimkou giganti spojení s těžbou a zpracováním kovů.

Peter Garnry s býkem

Září je – a ještě asi bude – hodně bouřlivé. Mnozí analytici proto radí, aby teď lidé zaparkovali své peníze do bezpečných přístavů a čekali na uklidnění. Jak to vidíte vy?

Peter Garnry (PG): V kalendáři je až do konce roku možné najít hodně událostí, které znamenají potenciální riziko. Patří mezi ně prezidentské volby ve Spojených státech a tamní diskuze o finančním útesu a dluhovém stropu. Stejně tak mezi ně řadím mnoho věcí, které se dějí a budou dít v Evropě. Například v říjnu bude muset španělská vláda najít nemalou částku na refinancování svého dluhu, což může na trhu opět vyvolat nepříjemnou volatilitu. Ovšem platí, že by investoři měli držet nějaké akcie i v nejisté době. Naše dlouhodobé indikátory navíc akciím fandí. Na druhou stranu je fakt, že modely zaměřené na valuace nyní ukazují, že je prostor pro růst cen omezený, což vychází z globálního propadu PMI.

Zmínil jste Spojené státy – volby, dluh a fiskální útes. Jak tyto faktory radíte hrát?

PG: Co se prezidentských voleb týče, z pohledu strategií pro nákup nebo prodej akcií je celkem jedno, kdo vyhraje. Pokud víme, neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že americké volby stabilně predikují nebo ovlivňují strategie, sektory nebo jednotlivé tituly.

A co tolik diskutovaný fiskální útes? Jak pravděpodobné podle vás je, že už samotné spekulace o možném pádu z něj ovlivní dění na globálních akciových trzích?

PG: Fiskální útes je z pohledu trhu velice vážná věc. Potřebné seškrtání deficitu rozpočtu totiž může být provedeno buď v klidu a spořádaně, nebo – pokud se nepodaří najít řešení, pod které se podepíší – divoce. Vezmeme-li přitom v potaz současnou atmosféru ve Washingtonu, je možné, že se řešení, které nepoškodí americkou ekonomiku, prostě nenajde. Tomu nasvědčuje i loňská zkušenost s dluhovým stropem. Je možné, že se strany s fiskálním útesem vypořádají způsobem, který nebude rozumný, a mnohé firmy se proto rozhodnou odložit investice a najímání nových lidí.

Dá se tedy v tuto chvíli mluvit o nějaké strategii, která by fungovala po zbytek roku?

PG: V tuto chvíli to opravdu není o ničem podobném. Podle nás existují přesvědčivé důkazy o tom, že se rozvinutý svět bude po mnoho let potýkat s nezvykle pomalým hospodářským růstem doprovázeným velkou mírou nejistoty. Prodeje a růst zisků velkých společností budou utlumené. Proto preferujeme akcie menších společností, kterým by se mohlo dařit pro sebe v rámci oboru urvat větší část tržního podílu.

Fiscal cliff: Bude fiskální útes dalším Y2K? Fiscal cliff: Bude fiskální útes dalším Y2K? Ekonomové, politici i "obyčejní lidé" především ve Spojených státech s obavami vyhlížejí konec roku 2012, ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama