Nick Beecroft (Saxo Bank): Dluhopisy Španělska a Itálie mohou vynášet i 10 %. A budou se tisknout peníze, takže se vyzbrojte na boj s inflací, třeba zlatem, nemovitostmi a autoveterány

| Roman Chlupatý

Začíná pár divokých týdnů. Investoři by se proto měli takticky stáhnout a sázet na dolar a na dluhopisy zemí patřících mezi bezpečné přístavy. Až bouře odezní, bude čas na akcie. Ve dlouhodobém horizontu je pak potřeba se připravit na vyšší inflaci, proti níž je možné se zajistit i exotikou, třeba kvalitním vínem nebo autoveteránem, říká analytik ze Saxo Bank Nick Beecroft v londýnském rozhovoru pro Investiční web.

Nick Beecroft

Vezmeme-li v potaz současnou situaci a očekávaný vývoj na trhu, co je podle vás ta nejlepší sázka? Dluhopisy, jak v tuto chvíli radí mnozí experti?

Nick Beecroft (NB): Jít ve větší míře po dluhopisech zemí považovaných za bezpečné přístavy – tedy takzvaného jádra Evropy, Ameriky nebo Británie – je teď asi správná volba. Máme totiž před sebou až děsivý měsíc nabitý veledůležitými událostmi. Mnohé se z pohledu trhu mohou stát černou dírou.

Ve čtvrtek všichni budou sledovat ECB – a na trhu zavládne velké zklamání, pokud se neobjeví poměrně detailní informace o tom, že dojde k dalšímu odkupu dluhopisů zemí z periferie eurozóny, respektive jak bude probíhat. Dále jsou na pořadu dne volby v Nizozemsku a německý ústavní soud, který sdělí svůj názor na Evropský záchranný mechanismus (ESM). No a do třetice, takzvaná Troika zveřejní zprávu o tom, jak krizi zvládá Řecko. K tomu dojde asi během prvního nebo druhého říjnového týdne. Kvůli všem těmto faktorům předpokládám, že trhy zvolí "risk off" přístup, kdy právě dluhopisy budou dobrou investicí.

Jinými slovy, radíte přečkat možnou bouři v bezpečí, které dluhopisy nabízejí?

NB: Přesně tak. Předchozí vyjádření berte jako taktický krátkodobý tah. Pokud se zaměříme na středně- až dlouhodobý horizont, čekám, že vlády budou i nadále tisknout peníze. To platí o Evropě, Americe i Británii. A těch peněz bude nejspíš hodně. Objeví se tak inflační prostředí, ve kterém se akciím daří lépe než dluhopisům. Během následujících plus mínus tří měsíců bych proto radil, aby investoři drželi svůj střelný prach v suchu, jak se říká v City.

O vyšší inflaci se mluví i proto, že se v Americe čeká další kolo kvantitativního uvolňování. Ben Bernanke sice v pátek nic vyloženě neslíbil, ale například PIMCO má jasno – QE3 bude. Souhlasíte?

NB: Fed má takříkajíc prst na spoušti, to je bez debat. Ostatně i zápis z posledního zasedání jasně svědčí o tom, že banka přistoupí k dalšímu uvolňování, pokud to bude potřeba. Ve Fedu vládnou holubice, jako jsou Bernanke, Yellenová a Dudley. A v jejich silách je podle mě přesvědčit v případě potřeby minijestřáby o nutnosti dalšího uvolňování.

Pokud se ho nedočkáme v září, jakože asi ne, pak QE3 přijde v prvním čtvrtletí 2013. Kdyby po něm totiž Fed sáhl po zářijovém zasedání, bylo by to příliš těsně před americkými volbami, a tím pádem by to mohlo vyvolat dojem, že se bankéři snaží pomoci stávajícímu prezidentovi.

QE3: Věčné téma, které ale možná skončí už na podzim QE3: Věčné téma, které ale možná skončí už na podzim V posledních dnech má na trhy velký dopad nová vlna spekulací ohledně třetí vlny kvantitativního ...

Ben Bernanke nemá ponětí, co se stane, až Fed pustí na trh biliony dolarů ve skoupených dluhopisech Ben Bernanke nemá ponětí, co se stane, až Fed pustí na trh biliony dolarů ve skoupených dluhopisech Bruce Krasting ve svém komentáři k událostem finančního světa na svém blogu publikoval postřehy z ...

reklama
reklama