Nick Beecroft (Saxo Bank): Nakupte akcie při dalším propadu trhu. Nyní vyberte zisky a čekejte na příležitost

| Roman Chlupatý

Němci možná již letos kývnou na eurobondy, američtí republikáni hádky o dluh ukončí hozením ručníku do ringu, a díky tomu všemu by se letos měla vyplatit sázka na riziko. První čtvrtletí ale ještě může být poměrně bouřlivé. Proto Nick Beecroft, předseda představenstva londýnské pobočky Saxo Bank, v tuto chvíli radí mírnou defenzivu. Jakmile se prý ale S&P 500 propadne o 5 a více procent, mají investoři opřít portfolio až z 60 procent o akcie.

Nick Beecroft

Tradičně patříte mezi proroky zkázy. Proto předpokládám, že váš výhled na tento rok není příliš růžový. Jak špatné to podle vás tedy letos bude?

Nick Beecroft (NB): Zde v Británii se říká, že leopard nikdy nemění vzor na své kůži. Jinými slovy, lidé se nemění, pod což bych se i já donedávna podepsal. Ale pozor – já svůj vzor, tedy svůj postoj, změnil. Cítím totiž jakýsi zvláštní závan optimismu, zejména díky Americe. Jistě, je před námi několik turbulentních týdnů, možná měsíců, nabitých hádkami o fiskální útes a dluhový strop. Ale podle mě se nakonec podaří kolaps odvrátit; možná na poslední chvíli, možná se před tím dočkáme hodně ošklivých, hrozivých titulků v novinách, ale tím to také skončí.

Nemálo expertů čeká pravý opak. Tvrdí totiž, že je ideologická propast mezi demokraty a republikány příliš veliká.

NB: Republikánská strana je demoralizovaná. Ve Sněmovně reprezentantů sice má svého lídra, ale jeho pozice výrazně utrpěla. Proto si myslím, že se prostě nebudou mít chuť rvát. Navíc si určitě uvědomují, že Američané v listopadu jasně řekli, co si myslí a přejí. Tím je politika ve středu politického spektra, která vychází z kompromisu. Podle mě tak sice před začátkem března může dojít k jistému poklesu, ale ten bude možné brát jako zajímavou příležitost k nákupu. V této souvislosti mám na mysli zejména riziková aktiva, například akcie. Pokud půjdou dolů, bude to určitě zajímavá příležitost.

Podle mě se problémy s dluhem v Americe vyřeší a tamní firmy, které teď sedí na obrovské hromadě hotovosti, začnou investovat. To bude hodně významná vzpruha. Ale nečekám, že bude jediná. Krizi v eurozóně se totiž povedlo zkrotit, což by také mělo přispět k odstranění bariér, které bránily investicím a tvorbě nových pracovních míst.

Co by tento scénář mohlo ohrozit, kde jsou podle vás ohniska možných problémů?

NB: Zejména první čtvrtletí může být pro investory ošidné. Proto, pokud jste vydělali na akciích v posledním čtvrtletí loňského roku nebo na začátku toho letošního, radil bych vám alespoň část zisků vybrat. Můžeme se totiž dočkat přemetů kvůli hádkám o fiskální útes.

Navíc v Číně došlo ke zpomalení, země prochází nezbytným přerodem z ekonomiky tažené exportem na ekonomiku opírající se ve větší míře o domácí spotřebu. Bude to pomalé a ne vždy bezproblémové, což zřejmě znamená pomalejší růst. To může trhy vystrašit. No a do třetice je potřeba zmínit eurozónu, která se během roku může znovu přihlásit o slovo v negativním slova smyslu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama