Mai Doan (Bank of America): ČNB se pokusí oslabit korunu zřejmě již v prvním čtvrtletí, nový prezident Česko k euru nepřiblíží

| Roman Chlupatý

Příští český prezident možná pozmění složení bankovní rady, politiku ČNB ale zásadně neposune. Kontinuita a předvídatelnost jsou totiž jednou z drahocenných deviz centrálních bank. Navíc současný skeptický přístup radních ČNB k eurozóně odpovídá většinové náladě ve společnosti. Ať už tedy volba prezidenta dopadne jakkoli, vážné diskuze o vstupu Česka do eurozóny bych v příštích pěti letech nečekala, říká analytička z Bank of America Mai Doan.

Mai Doan

V souvislosti s ekonomickým výhledem se stále častěji zmiňuje politické riziko. O Česku, kde za poslední rok několikrát hrozil pád vlády, to alespoň na pohled platí dvojnásob. Jak to vnímáte vy?

Mai Doan (MD): Nečekám, že by dění na politické scéně změnilo to, co v ekonomice předpokládáme v roce 2013. Jak říkáte, loni jsme zase a znova slýchali, že hrozí rozpad vládní koalice. Nakonec se vždy povedlo kolapsu zabránit. Navíc, i kdyby k němu nakonec z nějakého důvodu během tohoto roku došlo, mělo by to nejspíše vliv až na rok 2014 a ty další.

Vyjdeme-li z průzkumů veřejného mínění, zdá se, že by po případném pádu vlády převzala otěže v Česku sociální demokracie. Jak by na to zahraniční investoři reagovali?

MD: Opozice klade větší důraz na růst. V případě současné vlády mám tak trochu problém najít, co vlastně v této kapitole udělala. Jistě, nějaká prorůstová opatření přijala, ale skutečně nešlo o nic významného. ČSSD naopak opakovaně mluví o tom, že chce ekonomiku oživit, což je podle mě důležité. Když kvůli ničemu jinému, tak kvůli lepší náladě v soukromém sektoru. Přitom se mi zdá, že by sociální demokraté nadále bedlivě sledovali fiskální kapitolu, což by bylo nesmírně důležité. Právě to by totiž v případě nástupu nové vlády zahraniční investory uklidnilo.

Kartami na české politické scéně může do jisté míry zamíchat i volba prezidenta. Zajímá duel pánů Zemana a Schwarzenberga zahraniční ekonomy a analytiky?

MD: Nemyslím si, že prezident nějak zásadně ovlivní očekávání toho, jak se ekonomika bude vyvíjet, nebo pohled investorů. Většina zákonů, na nichž ODS a TOP 09 letos skutečně záleží a jež teoreticky mohlo být obtížné prosadit, už totiž prošla. Jde tak spíše o to, s čím přijde příští vláda. Do jaké míry její záměry nový prezident podpoří, určitě bude záviset i na tom, zda bude mít příští kabinet v parlamentu absolutní většinu, která by mu umožnila přebít veto prezidenta. I tak je ale podle mě z pohledu investora volba prezidenta nedůležitá.

Někteří experti v souvislosti s volbou poukazují na to, že prezident jmenuje bankovní radu. Václav Klaus si vybíral spíše euroskeptiky. Ani to není z vašeho pohledu zajímavé?

MD: První možnost měnit složení bankovní rady ČNB bude mít prezident až v roce 2014, kdy půjde o jedno místo. Přinejmenším v příštích dvou letech se tak toho asi moc nezmění, co se politiky banky jako takové týče. Kredibilita bankovní rady je přitom skutečně cennou komoditou. Navíc prezident nemůže změnit celou radu naráz. Právě proto si myslím, že sice možná časem dojde k jistému ovlivnění, ale že tu bude jistá kontinuita, co se směřování politiky centrální banky týče.

  • 1
  • 2
reklama
reklama