Rob Carnell (ING): Demokracie v krizi moc nefunguje, brzdí cestu ode dna. Možná by nám prospěl "válečný kabinet"

| Roman Chlupatý

Hrozba, že si Spojené státy už v únoru rozbijí hlavu o dluhový strop, se pravděpodobně do konce února znovu odloží a investoři si budou moci na čas oddechnout. I tato epizoda jim ale potvrdila, jak výrazně trhy, potažmo celými ekonomikami, hýbou rozmary politiků. Stejně tak to ukazuje, jak složité je pro demokratické země vyrovnat se s krizí, říká hlavní mezinárodní ekonom londýnské ING Rob Carnell.

Rob Carnell

Ve Spojených státech i Evropě je ekonomika stále váce ovlivňována politikou a politiky. Je to součást takzvaného nového normálu, s nímž investoři musejí počítat?

Rob Carnell (RC): To je dost možné. Je to vlastně dobrý způsob, jak to popsat. V souvislosti s tím se mi vybavuje, co se mi nedávno stalo na jedné nizozemské univerzitě: Odpřednášel jsem svých 45 minut, následoval mdlý potlesk a oficiální poděkování, nic zvláštního. Pak za mnou ale přišel jeden ze studentů a řekl, že to bylo velice zajímavé, ale že jsem za celých 45 minut ani jednou nezmínil inflaci, HDP nebo úrokové sazby. Zamyslel jsem se nad tím a došlo mi, že má pravdu.

Až ve chvíli, kdy na to tento student upozornil, jsem si uvědomil, že došlo k zásadní změně – klasický přístup, kdy si ekonom kreslil diagramy vycházející z HDP, inflace a dalších veličin, byl jaksi smeten ze stolu. Už to zkrátka moc neděláme.

Jak dlouho bude tento "abnormál" trvat, jak dlouho budou práci ekonomů předurčovat politici?

RC: Politika nyní hýbe vším. Pokud se politická scéna zklidní a vlády budou schopny věcmi pohnout, pak se možná i my budeme moci vrátit ke starým známým veličinám. Dokud se ale nevrátíme alespoň do jisté míry k normálu – jak v ekonomice tak, na trhu –, bude politika tím, co se bude buď plést do cesty, nebo nabízet řešení všeho, co nás zajímá.

Je to také jeden z důvodů, proč je pověstná křišťálová koule ekonomů zakalena, respektive proč ekonomové stále častěji říkají, že prostě neví, co se bude dít?

RC: Podle mě ta křišťálová koule byla vždy zakalená. Politika je jen další z řady výmluv, proč jsme se opět netrefili. Naše profese se dočkala v posledních letech hodně kritiky kvůli neschopnosti předpovědět různé věci. Je přitom nesporný fakt, že většina ekonomů nepředpověděla globální finanční krizi. Většina ani nezvládla předpovědět, jak bude vypadat proces oživení. A jednou z výmluv, ale zároveň z věcí, které nás do určité míry opravdu omlouvají, je i to, že je politiku skutečně velmi těžké předvídat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama