Nick Beecroft (Saxo Bank): Japonsko do pěti let zkolabuje. Na 90 %

| Roman Chlupatý

Tokiu se nakonec nepodaří zkrotit obrovské zadlužení a japonská ekonomika zkolabuje. Již nyní je proto lepší držet se od jeho dluhopisů dále. Japonský jen a akcie mohou být díky současným masivním operacím japonské vlády a centrální banky zajímavé, opatrnosti ale není nikdy dost. Proto dávám přednost americkému dolaru, jemuž prospěje očekávaná stabilizace i případné další globální turbulence, říká předseda představenstva londýnské pobočky Saxo Bank Nick Beecroft.

Nick Beecroft

Japonská vláda a centrální banka začaly ve velkém stimulovat ekonomiku a investorům to nedá spát. Jak k tomu, co se teď v zemi vycházejícího slunce děje, přistoupit?

Nick Beecroft (NB): Ačkoli je domácí poptávka po japonských dluhopisech stále solidní, existuje přirozený limit, za který zkrátka nelze jít. Během následujících tří let se podle mě dočkáme krize japonských dluhopisů (JGB). A to bude, abych tak řekl, matka všech krizí. V tu chvíli bude rozumné nakoupit americké státní dluhopisy, které budou jediným bezpečným přístavem na světě. Proto už nyní radím JGB nenakupovat ani nedržet v portfoliu.

Aktuální snaha japonské vlády a centrální banky nastartovat ekonomiku tedy podle vás úspěšná nebude.

NB: Japonci se nyní snaží oslabit jen a oživit ekonomiku, což se může povést. Japonským akciím se může dařit, to nevylučuji. Podle mě se jim ale nepodaří zajistit dostatečný růst na to, aby zastavili růst dluhu v poměru k HDP, který se blíží k 300 %. Za dva, tři roky se tato úroveň může stát skutečností, což je prostě šílené. Na chvíli tedy mohou uspět, jsou totiž odhodlanější než kdy dříve. Za to, co se dělo v minulosti, ale nakonec zaplatí.

Bude podle vás japonský kolaps podobný, nebo dokonce ještě větší než to, co zažívají Spojené státy a některé evropské země?

NB: Podle mě je něco podobného možné označit za černou labuť, která může trhy překvapit. Budu ještě opatrnější a řeknu, že by k tomu mohlo dojít možná ne během tří, ale během pěti let. V tomto časovém horizontu je ale podle mě šance, že se to stane, už 90%. Proto by investoři neměli nakupovat japonské dluhopisy.

A co jiná aktiva? Akcie, jak jste řekl, by mohly ze současných snah Tokia profitovat.

NB: Co se akcií, ale i japonského jenu týče, trh na akce vlády a centrální banky již výrazně zareagoval. Jistě, možná se dočkáme dalších tahů – přijde nový guvernér japonské centrální banky, zřejmě se také změní zákon o bance, což umožní agresivnější přístup; to se může stát v dubnu nebo v květnu, až skončí mandát současného guvernéra. Proto, pokud jste vydělali na tom, že jste byli SHORT JPY nebo LONG Nikkei, radil bych vybrat zisky a počkat na to, co se bude dít dále.

Japonsko - vývoj cen akcií
  • 1
  • 2
reklama
reklama