Investice v roce 2013: Čemu dává londýnská City palec nahoru, a čemu dolů?

| Roman Chlupatý

Nálada v Londýně se zlepšuje. Většina finančníků totiž od globální ekonomiky letos očekává mírné zlepšení. Díky tomu jsou ochotni vyměnit část bezpečných sázek za trochu toho adrenalinu. To spouští investiční "škatulata", která by nikomu neměla uniknout. Několika respektovaných odborníků ze City jsem se proto zeptal, na co teď sázejí, a co naopak pouštějí k vodě.

OUT: Čemu se v City na začátku roku nefandí

Bezpečné dluhopisové přístavy (Nick Beecroft, Saxo Bank): Zbavte se dluhopisů zemí označovaných jako bezpečné přístavy. Zejména v pozdějších měsících roku nás totiž podle mě Spojené státy překvapí solidním růstem. Na konci třetího čtvrtletí a začátku čtvrtého proto Fed může začít mluvit o ukončení kvantitativního uvolňování, což bude v praxi znamenat, že by ceny amerických treasuries na konci roku mohly jít dolů.

Zlato (Rob Carnell, ING): Důvody, proč držet zlato, zřejmě přece jen mizejí, pokud se tedy stejně jako část trhu domníváte, že v průběhu roku začnou tiskárny peněz minimálně zpomalovat. Zdá se totiž, že například americký Fed do podzimu v této oblasti skutečně ubere. Kdo ví, možná se další centrální banky připojí. Na druhou stranu ale nemá moc smysl zlato ve velkém prodávat, protože poptávkovou stranu táhnou domácnosti – zejména z Asie, hlavně z Číny a Indie –, které jsou na tom podle všeho dobře. Takže neprodávejte všechno, vyberte jen část zisků. Cena zlata se asi bude stabilizovat.

České blue chips akcie (Carsten Hesse, Wood & Company): ČEZ se nám moc nelíbí, je totiž do značné míry závislý na cenách elektřiny v Německu, a ty padají. K tomu je potřeba přišít to, že Temelín nakonec může být dražší, než se čekalo. Telefónica také nepatří mezi naše favority. Telekomunikačnímu sektoru ve střední Evropě obecně příliš nefandíme. A co se Komerční banky týče, jde o dobrou banku, ale její akcie nyní nejsou zrovna nejlevnější, určitě je tak v regionu možné najít zajímavější finanční tituly.

Japonské dluhopisy (Nick Beecroft): Nenakupoval bych japonské vládní dluhopisy. V Londýně a New Yorku je teď spousta manažerů hedgeových fondů, kteří předpovídají konec rally těchto papírů. Nemusí k němu dojít za rok nebo za dva, ale je jasné, že japonská vláda hodlá tisknout spoustu peněz a hodlá si více půjčovat. A i když je stále na japonském trhu o domácí dluhopisy zájem, existuje jistý přirozený limit, za nějž nelze jít.

Ropa a energie (Rob Carnell): Zdá se, že bychom se mohli dočkat stability, možná s jistou mírou rizika, že dojde k propadu cen. V Americe totiž produkce energie narůstá raketovým tempem, což znamená, že by se země mohla stát největším producentem na světě. OPEC přitom není schopen přiškrtit dodávku. S tím, jak se plyn stane určujícím pro cenu ropy (dosud to bylo naopak), se objeví tlak na cenu ropy. Na straně dodávky to vypadá dobře, na straně poptávky se věci lepší, ale určitě to není fantastické, i kvůli alternativám, jež začínají ve stále větší míře využívat také rozvíjející se země.

  • 1
  • 2
reklama
reklama