Mai Doan (Bank of America): Polsko se drží, ale Česko a Maďarsko letos opravdu nemohou mile překvapit

Mai Doan (Bank of America): Polsko se drží, ale Česko a Maďarsko letos opravdu nemohou mile překvapit

| Roman Chlupatý

Středoevropské ekonomiky letos investory příjemně nepřekvapí. Evropská krize je totiž nadále drží v šachu. Každá z nich má navíc i problémy na domácím poli. Největším rizikem v regionu je Maďarsko, kde může volba příštího guvernéra centrální banky odstartovat nové kolo kontroverzí. V případě Česka je otázkou, jak se ekonomika vypořádá s dalším utáhnutím fiskálních šroubů, říká analytička z Bank of America Mai Doan.

Mai Doan

Jaký je podle vás nejpravděpodobnější scénář letošního vývoje evropské ekonomiky?

Mai Doan (MD): Evropa se nejspíše bude nadále bahnit kupředu, žádné velké zlepšení na obzoru rozhodně nevidím. Hrozba okamžitého kolapsu ale zmizela. Pokud nedojde k nějakému překvapení na periferii, lze očekávat, že bude eurozóna v recesi, nicméně bude pokračovat v kurzu nastoleném v druhé polovině loňského roku.

Co to znamená pro ekonomiky střední a východní Evropy?

MD: Země, které se budou moci opřít o domácí spotřebu – například Polsko –, na tom budou o něco lépe. Export bude nadále klesat, z této strany se tedy podpory region nedočká. Česká a maďarská ekonomika nyní zažívají docela krušné časy, od nich tedy nečekám žádné zázraky. Maďarsko podle nás letos bude v recesi, za celý rok čekáme kontrakci ekonomiky o 0,3 %, nad čímž se navíc vznáší hrozba dalšího zhoršení. Data za čtvrté čtvrtletí nás totiž nepříjemně překvapila – pokračující utahování opasků, nejistota v soukromé a vývoj v bankovní sféře – to vše dusí růst.

A co bude letos hýbat českou ekonomikou?

MD: V případě Česka počítáme s růstem o 0,5 %, ale i zde hrozí revize výhledu směrem dolů (minulý týden svou prognózu vývoje českého HDP zhoršila ČNB – pozn. red.). Významným faktorem bude fiskální konsolidace. Rok 2013 přitom bude asi poslední, který se ponese v duchu významného utahování opasků. Letos úsporný balíček podle nás růst přibrzdí o 0,8 % HDP. Jen pro úplnost, od Polska čekáme růst o 1,4 %.

Polsko tedy nadále budou držet nad vodou domácí spotřebitelé?

MD: Určitě ho polské domácnosti do jisté míry podpoří. Ale co se investic týče, nečekáme žádné oživení. Nepřesvědčivá čísla, která se objevovala v posledních několika čtvrtletích, budou z Polska chodit nadále. I tato ekonomika potvrzuje naši predikci, podle které bude rok 2013 v regionu střední a východní Evropy hodně slabý.

To přitom mluvíme o nejpravděpodobnějším, klidovém scénáři. Jak vypadá ten krizový?

MD: Pochopitelně nesmíme zapomínat na to, že problémy eurozóny ještě nejsou zcela vyřešeny, to zaprvé. Zadruhé, každá země v regionu CEE má svá slabá místa. Co se Česka týče, je otázkou, jak se projeví utahování opasků, do jaké míry ovlivní důvěru v ekonomiku. Poslední čísla indikují, že došlo k jisté stabilizaci, nelze ale vyloučit, že důvěra kvůli úsporám nastartovaným v roce 2011 nakonec opět oslabí.

Reakce bude zpožděná, ale nakonec zavládne přesvědčení, že ekonomika kvůli úsporám ještě o něco zpomalí. Neřekla bych ale, že by šlo o nějaké neštěstí, stále totiž existují možnosti, jak náladu firem i jednotlivců ovlivnit, a to jak na straně fiskálu, tak v kapitole monetární politiky.

  • 1
  • 2
reklama
reklama