Mateusz Zawada (Wood & Company): Výnosy z dluhopisů půjdou v regionu CEE dolů. I proto je čas nakupovat akcie

| Roman Chlupatý

Polské akcie mají před sebou další slušný rok. Čína se vyhnula tvrdému přistání, z čehož budou profitovat zejména těžaři a producenti materiálů. Stát potřebuje hotovost, vláda proto asi vyždíme z firem, v nichž drží podíl, vyšší dividendy. A penzijní fondy, které patří mezi největší hráče na polském trhu, se dočkají více peněz od svých klientů. Nejen polští investoři tedy mají důvod k optimismu, říká akciový stratég z londýnské pobočky Wood & Company Mateusz Zawada. Jeho favoritem je společnost KGHM.

Mateusz Zawada

Polsko se během krize opakovaně řadí mezi šampiony regionu, ne-li celé Evropy. Teď jeho ekonomika zpomalila, recesi se ale zřejmě opět ubrání. Co to znamená pro akcie?

Mateusz Zawada (MZ): Je potřeba oddělit výkonnost akcií od výkonnosti ekonomiky jako takové. Ekonomika je nyní slabá, což potvrdily nedávné maloobchodní tržby a průmyslová produkce, ty byly katastrofální. I proto čekáme, že letošní první čtvrtletí bude špatné, pak by měl ale růst pomalu začít nabírat na obrátkách.

Investoři se zájmem o akcie by se ale měli spíše soustředit na globální indikátory. Ty naznačují, že by mělo být Polsko ve druhém pololetí na cestě ode dna. Proto věříme tomu, že polské akcie budou posilovat, a to i v prvním pololetí. Kvůli ekonomice a kvůli tomu, co se děje s penzijními fondy.

Polské penzijní fondy patří k motorům akciového trhu. Co je má přimět k vyšším otáčkám?

MZ: V dubnu 2011 došlo k poměrně zásadní změně – polské penzijní fondy od lidí začaly dostávat mnohem méně peněz (namísto 7,3 % jen 2,3 % platu). To byl hodně dramatický zásah. Letos by se fondy měly dočkat navýšení odváděné částky, konkrétně má jít o 2,8 % platu. To se může zdát jako nepatrná změna, ale v praxi to v porovnání s loňskem znamená 20% nárůst, což by se na polském trhu mohlo pozitivně projevit. Domácí penzijní fondy totiž opravdu patří mezi nejvýznamější hráče.

Do jaké míry tyto změny reflektují drobní investoři? Roste jejich zájem o akcie?

MZ: Zdá se, že začínají být více bullish. Podílové fondy zaměřující se na akcie se v prosinci poprvé po půl roce dočkaly přílivu peněz, což může znamenat, že už je drobný investor zdeptán nízkými výnosy z dluhopisů. Ty jsou v Polsku pod tlakem déle než rok a u 10letých dluhopisů jsou pod 4 %.

Polský investor se tak možná začne zajímat o akcie, které by mohly – a měly – nabídnout vyšší zisk. Už když si srovnáte dividendy v rámci indexu WIG 20 s výnosy z 10letých dluhopisů, vidíte, že by vám první skupina na základě výsledků z roku 2012 měla garantovat zisk zhruba 4,7 %, tedy o bezmála procentní bod více než dluhopisy. Akcie mají navíc potenciál dalšího růstu.

Jak velký tento růstový potenciál podle vás na začátku roku 2013 je?

MZ: EPS (zisk na akcii) by měl i letos v Polsku růst. Nepůjde o nijak závratné číslo, trh počítá s posílením o 5,5 %, což je méně než v předchozích letech, ale i tak by mělo jít o slušný základ pro posilování trhu, respektive pro posílení polských akcií.

  • 1
  • 2
reklama
reklama