Ondřej Hejma: Velekněz Klaus a Karel Gott měli pravdu

| Petr Novotný

Ve světě šoubyznysu jsme vyškolení od Karla Gotta, který o portfoliu a diverzifikaci věděl svoje už dávno – trošku zlata, trošku akcií, nemovitost, něco mít ve Švýcarsku a udržovat stabilní cash flow, říká frontman kapely Žlutý pes, dlouholetý reportér tiskové agentury AP a díky své autobiografické knížce Fejsbuk čerstvě také spisovatel Ondřej Hejma, který je připraven pracovat až do smrti a do té doby hodně cestovat, hrát a strávit co nejvíce času na greenu.

Ondřej Hejma

Právě jste se vrátil se Států. Byznys, nebo dovolená?

Ondřej Hejma (OH): Taková polopracovní cesta. Naše kapela je taková typická jižanská a Florida je pro nás menším rájem. Trochu jsme se tam poohlíželi po možnostech hraní na místních festivalech, protože když tam dělají nějaký větší akce třeba ve stylu country, tak tam občas pozvou i nějaký exoty z Evropy, a to je naše šance, protože hrajeme na stejný bendža a stejný písničky. Ale byl i nějakej golfík a kamarádi, bez toho to nejde.

Zrovna si dáváme kafe ve Starbucksu, který měl jako první na světě 10 milionů fanoušků na Facebooku. Jak je podle vás dnes důležité být vidět na sociálních sítích, a hlavně – kolik fanoušků máte vy a vaše nová knížka Fejsbuk?

OH: Jsem stará škola a k podobnejm věcem jsem nedůvěřivej. Nikde se neregistruju a snažím se zoufale si aspoň částečně zachovat soukromí. Ale když jsem vydal knihu pamětí Fejsbuk, tak jsem si říkal, že by bylo fakt dost blbý tam nebejt. Takže jsem se tam před měsícem zaregistroval.

A píšete tam pravidelně na zeď?

OH: Zatím jen fotka. Předtím jsem měl na Facebooku asi sedm profilů, sedm takovejch Hejmů, ale všechny jsou falešný. Když byla třeba SuperStar, tak si na mně hodně lidí hrálo. Jsou tam reportáže, jak sedíte v šatně a chystáte se jít na pódium, protože tyhle týpci, co nemaj' co na práci, se zároveň dívali na televizi a mohli takhle fantazírovat. Tak jsem si říkal, že to uvedu konečně na pravou míru. Ten pravej Hejma na Facebooku je ten, co má na hlavě bejsbolku.

Tak to vás hned požádám o přátelství.

OH: Já "odfrienduju" kdekoho. Sice ještě pořádně nevím, jak to přesně funguje, ale je jasný, že je to úžasnej marketingovej nástroj, ale zároveň, jak jsem tam vlez', zachytil jsem zprávu, že je teď správnej čas z Facebooku odcházet, že už je trochu pasé a že nastupuje Twitter.

To je sice možný, ale Facebook zatím Twitter statisticky drtí, a hlavně – Facebook bude už brzy na burze.

OH: To já panu Zuckerbergovi blahopřeju, ale pro mě IPO nic neznamená. Každopádně Facebook je třeba ideální na šíření informací, když třeba chcete pozvat lidi na koncert, to funguje daleko líp než třeba přes webové stránky. Ale Facebook chce taky jistou technickou dovednost, což je jeden z vlaků, co už mi ujel.

Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje! Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje! Facebook chce v primárním úpisu od investorů "vybrat" minimálně 5 miliard dolarů. Mluví se o ...

Ale koukal jsem, že máte Blackberry. Tomu asi fandíte. Co dotykový chytrý telefony?

OH: Blackberry je dobrej, protože se na tom fakt dobře píše – palečky prostě jedou. Na ty dotykový moc nejsem, ale iPhone uznávám. Když jsem začal psát knížku, tak jsem si na to pořídil iMac.

reklama
reklama