Burzián Karel Janeček: Chytré programy mu vydělávají miliardy na lepší věci

| Petr Novotný

Klikáním na počítači se na burze systematicky vydělávat nedá, říká úspěšný burzovní matematik a dnes především filantrop Karel Janeček, spoluvlastník firmy RSJ, která každý měsíc pomocí algoritmů vysokofrekvenčního obchodování zobchoduje neuvěřitelných 20 bilionů dolarů, čímž se řadí k největším makléřským firmám na derivátových burzách v Londýně a Chicagu.

Karel Janeček

Co zrovna děláte?

Karel Janeček  (KJ): Je to taková kombinace. Prioritou jsou nadace, stále učím a dělám matematické konzultace pro obchodní činnosti RSJ. Drtivá většina energie však směřuje na zlepšení etických hodnot u nás a dosažení pozitivních změn ve společnosti.

A to přišlo samo, nebo to souvisí s vydělanými penězi, zkrátka něco ve stylu Billa Gatese: "Do smrti nejsem schopen peníze utratit, tak budu prostě dělat dobro..."?

KJ: Samozřejmě to mělo vývoj, ale vždy jsem to měl v hlavě srovnané a věděl, co má smysl. Pocit ještě lepšího auta, ještě většího domu nebo ještě lepší dovolené mě nikdy nenaplňoval. Pochopil jsem, že nejlogičtější a nejsmysluplnější je dělat něco, co pomůže lidem a životu na této planetě.

Co je hlavní cíl vašich nadací?

KJ: V současnosti mám tři nadační fondy. Jeden podporuje vědu a výzkum, ten je nejstarší. Druhý, mediálně známější, je fond proti korupci, jehož cílem je na korupci upozorňovat, minimalizovat ji a snažit se povzbudit etické hodnoty ve společnosti. A třetí fond, který právě zakládám, je Nadační fond pomoci. Do něj dám své peníze, ale rád bych, aby do něj přispěli další bohatí lidé, kteří to myslí s touto zemí vážně. Věřím, že i někteří bohatí lidé, u nichž není původ majetku zcela transparentní, budou chtít prokázat, že nejsou jen příživníci na zbytku společnosti, ale že jsou schopní pochopit vyšší hodnoty. Fond bude rozdělovat pomoc, případně půjčky lidem, kteří jsou v nouzi ne třeba vlastní vinou nebo jsou v jiné tíživé osobní situaci.

Na to, abyste mohl vkládat peníze do nadací a věnovat jim většinu svého času, musíte nejdříve tyto peníze vydělat. Lidé už o vás něco málo slyšeli v souvislosti s elektronickým obchodováním na burzách. Můžete ho více přiblížit normálnímu člověku?

KJ: Na finančním trhu vytváříme pro ostatní investory likviditu. To znamená, že jsme ochotni nakupovat i prodávat. Z rozdílu nákupní a prodejní ceny, takzvaného spreadu, pak čerpáme zisk. Jsme takzvaní tvůrci trhu – market makeři.

reklama
reklama