Stručný přehled vývoje rozvíjejích se trhů

| Jan Maňák

Jižní Korea, Tchaj-wan, Indie, Rusko, Brazílie. Příležitosti a rizika jejich růstu.

Rozvíjejícím se ekonomikám se stále daří. Průmyslová výroba se prudce odrazila ode dna a například v Jižní Koreji už je na stejné úrovni jako před začátkem finanční krize. Motorem oživení je především domácí poptávka podporovaná silnými vládními stimuly. Podnikatelská důvěra signalizuje zvyšující se ekonomickou aktivitu. Vývoz do vyspělých zemí významně přispívá současnému růstu, a to především v Číně, která znovu silně roste především díky politice vlády. Pravděpodobný úbytek likvidity v příštích měsících tento růst jistě omezí.

Až na několik výjimek už nelze očekávat snižování úrokových sazeb. Celkově se dá očekávat určitý návrat k normálu, jako například v Izraeli. Další na řadě je zřejmě Korea.

Snížení objemu nových úvěrů podpořily spekulace, že se Čína chystá zpřísnit svou monetární politiku. Důvodem však spíše bude to, že Čína se snaží zvýšit kvalitu poskytovaných úvěrů, v žádném případě se tím nebude snažit zbrzdit vlastní ekonomický růst. Objem půjček ovšem celkově meziročně narostl o 30 procent, což je historicky téměř záruka růstu. Dlouhodobě 1,2 procenta růstu objemu úvěrů korelují s jedním procentem růstu HDP. Navíc je ještě brzo hýbat se sazbami, protože jak inflace, tak sazby Fedu jsou prakticky na minimech.

Samozřejmě není jasné, jak hladce proběhne vývoj od prudkého růstu s vládními stimuly k pozvolnějšímu, trvalému růstu hnanému soukromým sektorem. Tato nejistota měla za následek nedávnou vysokou volatilitu na čínském akciovém trhu. Síla čínské ekonomiky ovšem nebude ve střednědobém horizontu ničím ohrožena, protože 8 bilionů jüanů v letos poskytnutých úvěrech bude financovat řadu dlouhodobých projektů, které poženou čínské hospodářství v příštích čtvrtletích. Ani případné utažení penězovodů ze strany čínské vlády tedy nebude znamenat zásadní hrozbu.

Strategické projekty (doprava, energetika) mají navíc přísun prostředků zajištěn. Solidní výhled na vývoj mezd, zaměstnanosti a spotřebitelské důvěry navíc nenechá upadnout soukromou spotřebu. To se odráží na stabilizaci cen nemovitostí a na rostoucích prodejích automobilů a maloobchodních tržbách. Čína se letos podle odhadu na úrovni 12 milionů nových prodaných vozů má stát jedničkou světového trhu, a vystřídat tak Spojené státy. V neposlední řadě pomůže Číně i zotavení ve světě, které zvýší odbyt pro čínský vývoz.

  • 1
  • 2
reklama
reklama