4 nejlevnější mladé trhy

| Tomáš Poděbrad

Jaká je ta správná strategie pro investora, který se rozhodne vstoupit na mladé trhy? Na to a mnoho jiných otázek se snažil odpovídat Arjun Divecha, portfolio manažer ze společnosti GMO Emerging Markets III Fund. Specialista na mladé trhy, který ví, jak a kam investovat.

Arjun Divecha

Po silném propadu v roce 2008 se rozvíjející se, nebo chcete li, mladé trhy vrátily velkou rychlostí na výsluní. Index MSCI, měřící sílu mladých trhů vzrostl za rok 2009 o 36 procent. Za růstem stála spolu s ostatními především Čína a Indie.

Jaký je váš výhled na makroekonomickou situaci v rozvíjejících se trzích?

Když se podívám na všechny země, představím si je ve spektru. Na jednom konci budou ty, pro které je současná situace dlouholetým problémem. Jako příklad mohu uvést Spojené státy, nebo Velkou Británii. V těchto zemích dochází a bude i nadále docházet k rozsáhlým změnám ve finančním sektoru, které se mohou dotknout mnoha oblastí ekonomiky. Na druhé straně spektra pak stojí spousta mladých trhů, pro které je současná krize pouze přechodnou situací. Mladé trhy zasáhla recese silně především z důvodu závislosti na exportu a závislosti na upadající zahraniční měně.

Mladé trhy vs. US

Jak moc se mladé trhy odpoutaly od těch vyspělých?

motor pro domácí poptávku a spotřebu může být udržován na mladých trzích na stále stejných otáčkách

Myslím, že každý z těch mladých trhů působil jako loď s dvěma motory. Jeden sloužící pro export, druhý pro domácí poptávku. Takže pokud někdo uvažuje o odpojení trhů, musí uvažovat o každé z těchto věcí zvlášť. Je jasné, že motor pro export nelze nahradit. Ale motor pro domácí poptávku a spotřebu může být udržován na stále stejných otáčkách. V rozvíjejících se ekonomikách nepřecenili platební sílu spotřebitelů – i proto možná padl v Brazílii historický rekord v počtu prodaných aut.

Co pohání tyto změny v Brazílii a jí podobných zemích?

Nachází se zde obrovská masa skryté poptávky. Je to v zásadě jednoduché, například v Brazílii je obrovská poptávka po autech od lidí, co prostě milují auta. Co je před tím drželo stranou, byla vysoká cena, která se platila za pořízení, následný přepis a nakonec i samotné vlastnictví auta. Stimuly zavedené v Brazílii, které snížily úrokové sazby a nutily vládu více utrácet - prostě fungovaly.

Dalším důležitým bodem je, že se populace v rozvíjejících se ekonomikách silně omladila. Mladí lidé se nebojí tolik utrácet, a jelikož jsou výkonní, dokáží si stále slušně vydělávat. Ekonomice to pak přináší velké výhody.

reklama
reklama