Británie a Japonsko: Opatrné zlepšení pokračuje

| Jan Maňák

Spojené království sice technicky nevybředlo z recese, ovšem nálada mezi manažery naznačuje zlepšení ve 4. kvartálu. Japonsko úspěšně bojuje s nezaměstnaností, ale zotavení může narazit na malou domácí poptávku.

Růst HDP ve vyspělých zemích
Inflace ve vyspělých zemích

HDP Spojeného království pošesté v řadě mezičtvrtletně klesalo, po propadu o 0,6 procenta ve 2. čtvrtletí oslabila britská ekonomika o dalších 0,4 procenta. Lepší stav britské ekonomiky však ilustruje index nákupních manažerů jak ve službách (v říjnu 56,9 bodu), tak v průmyslové výrobě (53,7 bodu).

Bank of England ve své čtvrtletní zprávě z 11. listopadu připustila jistý optimismus, pokud jde o ekonomické podmínky. Především zvýšila svůj odhad vývoje HDP na roky 2010 a 2011 na zhruba 4 procenta růstu. Banka ovšem upozornila na to, že bude ještě několik let velice slabě růst úvěrový trh. A právě banky a jejich ochota půjčovat jsou největší neznámou budoucího britského růstu, protože bez půjček se stabilnějšího zotavení sotva dočkáme.

Růst půjček domácnostem a podnikům, který se započítává do celkového množství peněz v ekonomice (tzv. M4 money supply), je stále hluboko pod historickým průměrem 7 procent za rok. To dává jen malou naději na nastartování útrat domácností, spotřebitelé budou raději spořit v reakci na zhoršující se pracovní trh.

Právě ve stínu těchto dlouhodobějších hrozeb a přes krátkodobý dobrý výhled proto nepředpokládáme, že by Bank of England zvyšovala úrokové sazby dříve než v druhé polovině roku 2010. Zároveň se domníváme, že bude postupně zpomalovat nakupování svých dluhopisů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama