Rozvíjející se trhy: Růst zrychluje, a mohl by ještě víc

| Jan Maňák

Růst domácí poptávky na mladých trzích hraje velkou roli ve zrychlování růstu HDP. Fiskální opatření a extrémně nízké úrokové sazby podporují spotřebitelskou důvěru, spotřebu domácností a maloobchodní tržby.

Zahraniční poptávka na mladých trzích

Tchaj-wan a Jižní Korea posilují nejrychleji, především díky silné poptávce z Číny. Ovšem mladé trhy stále nerostou tak rychle jako v historii. Zrychlí ještě více, až naroste poptávka na dalších zahraničních trzích. S přihlédnutím například k indexu nových objednávek ISM ve Spojených státech by tento růst poptávky mohl přijít během prvního pololetí 2010.

Předpokládáme, že se ekonomická aktivita ve většině asijských zemí vrátí do normálu během roku 2010. Světová banka odhaduje růst celosvětového HDP na příští rok okolo 6,5 procenta. Další rozvíjející se trhy ovšem neporostou tak rychle jako mladé asijské, protože nebudou těžit z tak silné poptávky z vyspělých zemí jako východoasijský region.

V této situaci očekáváme pouze mírný růst úrokových sazeb, a to jen v některých zemích. Monetární a finanční podmínky (změny směnných kurzů, cen akcií, výnosové křivky a spreadů dluhopisů) dál hovoří pro růst ekonomické aktivity.

Čína – růst o 8,9 procenta ve 3Q09

Inflace v Číně
Prodeje aut v Číně a USA

Velice působivý růst čínského HDP ve 3. čtvrtletí potvrdil optimismus v průmyslové výrobě a maloobchodě. Index nákupních manažerů v říjnu dál rostl na 55,2 bodu. Rostl také počet objednávek, především ze zahraničí, a klesla nezaměstnanost. Růst exportu lze částečně přičíst technickému zlepšení zahraniční poptávky, která před rokem prudce propadla.

Vliv má i chování zahraničních zákazníků, kteří odkládají své objednávky co nejdéle až na konec roku, aby se vyhnuli zbytečně optimistickému odhadu spotřebitelské poptávky. Proto předpokládáme v příštích měsících další, a rychlejší růst průmyslové výroby. To potvrzuje například hlášený nedostatek pracovní síly v továrnách a montovnách.

Čekáme pokračování růstu čínského HDP díky zlepšující se domácí poptávce. Tu podporuje i vláda. Od ní lze naopak čekat omezení podpory spotřeby pobídkami na budování infrastruktury. Prostředky by se možná mohly přesunout více do realitního sektoru, který trpí nedostatkem likvidity.

Hrozící bubliny u některých typů aktiv zřejmě povedou vládu k omezení podpory nových úvěrů. Nová regulace by měla vést k přechodu od růstu za každou cenu ke stabilnějšímu a trvalejšímu růstu. Očekáváme růst čínského HDP o 8,5 procenta v roce 2009 a 9,5 procenta napřesrok.

Ceny v Číně pravděpodobně během příštích měsíců porostou, ale inflace by neměla ani přes velké množství dodaných peněz překročit 5procentní hranici. Loňský poslední významný růst inflace byl živen především cenami energií a potravin, a u nich nelze v nejbližších letech očekávat podobné zdražování. Převis výroby nad poptávkou navíc tlačí nejen v Číně dolů mzdy a ceny průmyslových výrobků.

  • 1
  • 2
reklama
reklama