Investice do evropských akcií

| Vladimír Hobza

Při investování v Evropě stojí před investorem zásadní rozhodnutí. Buď se zaměří na široký celoevropský index jako například Euro Stoxx 50. Nebo si může investor dát tu práci a investovat do akciových indexů zemí, které považuje za perspektivní.

Široká nabídka takzvaných ETF fondů pak umožňuje investovat do indexů všech významných evropských ekonomik.

ETF Evropa

Výhodou investování do indexu Euro Stoxx 50 je, že odráží vývoj nejvýznamnějších podniků v Evropě a nabízí dostatečnou diverzifikaci. Neumožňuje ale investorovi odlišit situace v jednotlivých zemích, které se mohou lišit.

Naopak při rozhodování o investicích do jednotlivých zemí jsou důležité především základní ekonomické indikátory jako například růst HDP, nezaměstnanost, míry zadlužení, dlouhodobé vyhlídky a další. Přesto je důležité si uvědomit, že jednotlivé národní indexy se téměř vždy pohybují stejným směrem jako celoevropský index Euro Stoxx 50.

Měnové riziko

Při investování do zahraničí musí investor také zvážit dopad změn měnových kurzů. Například pro českého investora, který investoval do zahraničí, může oslabení koruny znamenat dodatečné zisky, naopak posílení koruny může vést ke ztrátám, i když zahraniční investice mohla v cizí měně přinést drobný zisk.

Německo

Tato největší evropská ekonomika má hlavní akciový index DAX, který zahrnuje 30 největších německých podniků. Dax ztratil za poslední rok 18 % . Protože je německo silně exportně orientovaná ekonomika, patří mezi země, které krizí utrpěly nejvíce. Pro Německo je v budoucnosti rozhodující domácí poptávka, jejíž růst v posledních deseti letech zaostával za zbytkem Evropy – což ale nevedlo k tak velké zadluženosti jako jinde. Pravděpodobný nárůst nezaměstnanosti ve třetím a čtvrtém čtvrtletí 2009 by nadále vedl k poklesu kupní síly obyvatelstva. Torge Middendorf, Analytik u banky WestLB předpokládá, že hospodářský růst v Německu bude v druhém kvartále vykazovat mírné plus nebo nulu. K optimismu mohou přispívat například stavební investice, které by mohly profitovat na vládních stimulačních programech. Mittendorf přesto dodává, že ve střednědobém horizontu je Německo stále závislé na exportu. Analýzy očekávají, že do konce roku dojde k růstu indexu DAX, tento růst by ale neměl být tak razantní jak v nedávná rally od března do května, kdy vzrostl z hodnot pod 4000 nad 5000.

Velká Británie

Představuje největší evropskou ekonomiku, která nepoužívá jednotnou měnu Euro. Hlavním akciovým indexem je FTSE 100. Tento index ztratil za poslední rok téměř 15% své hodnoty. Velká Británie se z evropských zemí nejvíce přibližuje USA: Velká vnitřní spotřeba, zadlužení a role finančního centra se v minulosti staraly o růst. Ale také zde došlo k hypoteční krizi, která narozdíl od USA nebyla doprovázena prudkým růstem stavební činnosti, proto není trh tolik přesycen. Výhlídky Velké Británie vypadají v krátkodobém horizontu relativně dobře. Všechny konjunkturní indikátory vykazují zlepšující tendenci a i ceny nemovitostí jsou na mnoha místech na úrovni před cenovou bublinou. „Přesto budou ceny nemovitostí pravděpodobně dál klesat a nezaměstnanost dále proste“ říká Verhagen, Expert z ING.

Akcie západoevropských zemí mohou být lákavější, protože recese v Eurozoně pomalu končí

reklama
reklama