Investičně bezpečné země pro rok 2010

| Tomáš Poděbrad

Rok 2009 byl zcela výjimečný. Akciové trhy zažily jednu z největších rally v historii a řada firem dokázala smazat ztráty způsobené krizí. Ovšem pro ekonomiky jednotlivých zemí to byl rok hrůzy. Rostoucí schodky rozpočtů a zpomalování ekonomiky – to má společné většina zemí zasažených krizí.

Přesto ovšem existují země, které by si pro rok 2010 měly zasloužit označení "ráj pro investory".

10. Švýcarsko

Švýcarsko

Pravděpodobnost bankrotu: 3,9 procenta

Úroveň 5letého CDS: 0,457 procenta

Předchozí umístění: poprvé v nejlepší desítce

Ze všech států G10 utrpělo asi nejméně. Švýcarsko je v tomto ohledu pouze v závěsu za Austrálií, které se krize prakticky vyhnula. Švýcarské ekonomice by se měl rok 2010 povést. Odhady hovoří o polovičním propadu než v případě eurozóny.

9. Belgie

Belgie

Pravděpodobnost bankrotu: 3,8 procenta

Úroveň 5letého CDS: 0,453 procenta

Předchozí umístění: 9.

Belgická ekonomika vzrostla za třetí kvartál roku 2009 o 0,5 procenta. V meziročním srovnání je růst ještě vyšší, konkrétně 3,4 procenta. Potvrdila to belgická centrální banka. Belgie by tak měla být na dobré cestě k celkovému uzdravení.

8. Austrálie

Austrálie

Pravděpodobnost bankrotu: 3,2 procenta

Úroveň 5letého CDS: 0,381 procenta

Předchozí umístění: 7.

Australská ekonomika sice ve třetím kvartálu roku 2009 rostla, ovšem pomaleji než ve čtvrtletí druhém, a zaostala tak za očekáváním analytiků. Za zpomalením stojí především pokles investic do soukromého sektoru a snižující se export. Australské HDP vzrostlo ve třetím čtvrtletí o 0,2 procenta. V období od dubna do června to bylo 0,6 procenta.

reklama
reklama