MAVINS = BRIC pro další desetiletí

| Andrej Rády

Řada ekonomů v rámci ekonomického zotavení favorizuje rozvíjející se trhy v čele s Čínou. V závěsu za blokem zemí známých jako BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) je ovšem celý peloton dalších potenciálních dravců světové ekonomiky. Pro šest nejnadějnějších se vžilo označení MAVINS. Nevešly se mezi ně Jižní Korea, Filipíny, Pákistán, Turecko nebo Írán.

MAVINS - MEXIKO

Mexiko

Potenciální HDP v roce 2020: 2,5 bilionu USD (17 % HDP USA)

Potenciální HDP v roce 2050: 10,9 bilionu USD (75 % HDP USA)

Nehledě na známé problémy s kriminalitou, Mexiko se stává významnou ekonomikou.

Goldman Sachs chtěla původně Mexiko přiřadit k zemím BRIC, ale vyškrtla ho proto, že je „příliš rozvinuté“. Má však před sebou ještě pořádný kus cesty – HDP na jednoho obyvatele je zatím 14 300 dolarů. Pro srovnání ve Spojených státech je HDP více než trojnásobné – 47 500 dolarů.

V zemi roste podíl střední třídy, navíc má příznivou populační křivku. Dnes má Mexiko 111 milionů obyvatel, v letech 2020 a 2050 má mít 125, resp. 148 milionů obyvatel.

Mexiko má také velice výhodnou geografickou polohu vedle největší světové ekonomiky. Postupně bude výrazně snižovat obchodní saldo se Spojenými státy a stane se přirozeným geograficko ekonomickým pokračováním Spojených států.

MAVINS – AUSTRÁLIE

Austrálie

Potenciální HDP v roce 2020: 1,5 bilionu USD (10 % HDP USA)

Potenciální HDP v roce 2050: 5,8 bilionu USD (40 % HDP USA)

Austrálie má mimořádné postavení. Její surovinové zásoby patří k největším na světě. Bez australských surovin a potenciálu by čínský růst nebyl takový, jaký sledujeme v posledních letech. Generace mladých Australanů se nemusejí bát o budoucnost.

Austrálie navíc disponuje silně rozvinutým průmyslem a službami. Potenciál oceánského kontinentu podtrhuje také zdánlivě neomezená geografická rozloha.

Teoreticky se Austrálie může stát dalšími Spojenými státy, ovšem musí vyřešit problémy s nedostatkem vody, a poté se pokusit navyšovat počet obyvatel progresivní imigrační politikou a nabídkou levné půdy k osídlení. Ovšem nepřehlédnutelným hráčem ve světové ekonomice je Austrálie už nyní.

reklama
reklama