Morgan Stanley: Řecko je trojským koněm Evropy

| Tomáš Poděbrad

Řecko se zmítá v krizi. Neohrožuje však jen sebe. Jeho problémy totiž negativně působí na euro a kazí pověst Evropské centrální bance. Evropa přitom během ekonomického zotavení musí být konkurenceschopná.

Schodek rozpočtu Řecka

Řecko hrozí Evropě hned v několika směrech. Kazí důvěru nejen v sebe, ale také v celou eurozónu, potažmo Evropskou unii. Podle Morgan Stanley se řecká krize podepisuje především na:

  • důvěryhodnosti řecké vlády, která není schopna plnit své cíle;

  • důvěryhodnosti institucí EU, které nejsou schopny se vypořádat se slabým hráčem, jako je Řecko;

  • důvěryhodnosti evropské měny, která závisí na jednotném dodržení Paktu stability a růstu.

Pro Evropu je klíčový dopad na euro. To je pod tlakem od doby, kdy ratingové agentury začaly snižovat hodnocení a výhled evropských zemí. Ve většině případů přišly tyto negativní zprávy po očekávaných propadech finančního sektoru.

Síla eura by se měla v plné síle projevit až potom, co na sebe měnový trh převezme zodpovědnost za zbytek všech slabších zemí eurozóny, především Řecka. Za celou historii společné evropské měny nenastala situace, kdy by ECB nebo měnový trh samotný nechaly nějaký slabší stát bez pomoci.

Situace se však pomalu mění. Už dnes je patrná neochota některých silných států pomáhat slabším. Společné fondy by přitom Řecku mohly pomoci z nejhoršího.

Podle slov šéfa ECB Jeana-Clauda Tricheta by se v žádném případě neměla měnit politika centrální banky pro nekompetentní státy. A to i přesto, že se několik evropských ministrů financí již nechalo slyšet, že by Řecku pomocnou ruku nepodali.

  • 1
  • 2
reklama
reklama