Čína: Neshortujte zemi, která má 2,3 bilionu dolarů devizových rezerv

| Vladimír Hobza

Bill Gross, přezdívaný dluhopisový král, je znepokojen bublinou v Číně. I magazín Forbes předpovídá ochlazení přehřátých asijských ekonomik. Existuje také známý spekulant na pokles – James S. Chanos – který předpovídal pád Enronu a nyní říká: „Čína je jako Dubaj, jen tisíckrát horší.“

Tak co se děje s Čínou?

Čína se snaží regulovat banky, aby omezily úvěry. Mnoho pesimistů věří, že je to začátek konce čínského růstového příběhu.

Nevěřte tomu!

Všechno, co Čína teď přes veškerou kritiku dělá, je snaha zajistit si budoucnost třetí největší ekonomiky světa. Zatímco v Číně se představitelé snaží řešit finanční krizi, jejich američtí kolegové se stále snaží pochopit, co se stalo a co nás dostalo do současné situace.

Například před několika měsíci omezil Peking spekulace s nemovitostmi. Zvýšil úrokové sazby, zvýšil požadavky na povinné minimální rezervy bank a zaměřil se na omezení spekulací s akciemi.

Dalším chytrým krokem je diverzifikace, která sníží závislost na oslabeném americkém dolaru. Čína se snaží rozvíjet obchodní vztahy se všemi ostatními státy. Také si zajistila několik měnových swapů, které ji mají pojistit proti případným měnovým rizikům, ohrožujícím ekonomické oživení.

Experti odepisující Čínu dělají jednu zásadní chybu: Pletou si krátkodobou korekci s dlouhodobou změnou trendu. Čínský růst teprve začíná. Měřeno hrubým domácím produktem (HDP), udělala Čína za posledních 30 let větší pokrok, než za předchozích 2000 let. Také byl opomíjen fakt, že Čína měla celosvětově největší HDP v 18-ti z posledních 20-ti století.

Čína je stále zemí neobjevených příležitostí. V dlouhodobé perspektivě je to země, kde se dá vybudovat největší bohatství.

Legendární investor Jim Rogers nedávno řekl: „Když jste byli chytří v roce 1807, investovali jste v Londýně. Když jste byli chytří v roce 1907, investovali jste v New Yorku. A v roce 2007 je rozumné investovat do Číny.“

Dojde k potížím? Samozřejmě. A mohou nastat i podstatné potíže, ale Peking se o krátkodobé věci zajímá jen povrchně. Vrcholní státní představitelé vědí, že nyní investované miliardy dolarů vytvoří z jejich země v následujícím století světového lídra.

Proto dnes vidíme takové výrazné výdaje na budování infrastruktury, prevence znečištění, vývoj technologií, medicínu a alternativní energie. Zkrátka, Peking má velké plány.

  • 1
  • 2
reklama
reklama