10 zemí, které mají nejblíže k bankrotu

| Andrej Rády

Ekonomické problémy Dubaje jsou varováním pro vlády dalších zemí, které zadlužují své země v boji s ekonomickou krizí.

Společnost CMA, jejímž oborem jsou informace o dluzích a úvěrech, sleduje nejvíce nestálé vydavatele dluhopisů, měřeno procentní změnou jejich pětiletých CDS. Největšími favority bankrotu jsou podle CMA země bývalého Sovětského svazu, totalitní režimy s velkými zásobami ropy a země, ve kterých probíhají válečné konflikty.

10. Libanon

Libanon

Pravděpodobnost bankrotu: 17 procent

Podle agentury Reuters je Libanon jednou z nejvíce zadlužených zemí světa. V březnu 2009 dosáhly její dluhy splatné v roce 2010 2,3 miliardy dolarů.

Silný ekonomický růst pomohl Libanonu v červnu snížit poměr dluhu k HDP na 153 procent ze zhruba 180 procent před třemi lety. Celkové HDP země je 48 miliard amerických dolarů.

9. Kalifornie

Kalifornie

Pravděpodobnost bankrotu: 18 procent

Ve Spojených státech kromě celonárodního dluhu všechny zajímají i dluhy jednotlivých států. Nikdo nemá přesná čísla, protože dluh je rozprostřen mezi velké množství agentur.

V případě Kalifornie je střízlivý odhad někde okolo půl bilionu dolarů. Proto už si nemůže dovolit vydávat další dluhopisy. Terminátor v čele státu má před sebou velice složitou misi.

8. Litva

Litva

Pravděpodobnost bankrotu: 19 procent

Litva pravděpodobně nedodrží limity Evropské unie, pokud jde o schodek rozpočtu. Proto také zřejmě nebude moci přijmout jednotnou měnu euro dříve než v roce 2013. Uvedla to litevská ministryně financí Ingrida Simonyte.

Bývalý stát Sovětského svazu má podle odhadů v roce 2010 dosáhnout schodku rozpočtu 9,8 procenta, příští rok pak 9,7 procenta.

reklama
reklama