Investování 2010: Rozvíjející se trhy jsou pořád „in“

| Jana Horáčková

Růst střední třídy a obrovský americký dluh způsobuje, že rozvíjející se trhy stále nabízejí spoustu příležitostí k výdělkům, a to i v roce 2010.

Hosté sumitu Reuters Investment Outlook 2010 byli ohledně asijských ekonomik optimističtí. Obzvlášť dobře hodnotili Brazílii. Některým dokonce připadalo, že už se její finanční trh dá srovnat i s trhy více rozvinutých zemí.

Jiní zdůraznili růst střední třídy, vysoké úroky, bohatství komodit a prostor pro růst spotřeby jako příznivé faktory pro rozvíjející se trhy v roce 2010.

„V Brazílii využívá finančních služeb méně než 20% populace,“ uvedla Diane Garnick ze společnosti Invesco. „Dokonce si ani nevedou běžný účet u bank a to podle mě povede k tomu, že země poroste rychleji.“

bovespa

Vlna obrovské poptávky po rozvíjejících se trzích začala mezi investory v březnu, kdy věřili, že tyto země budou stát v čele globálnímu zotavení.

Brazilský akciový index Bovespa BVSP získal tento rok téměř 80 procent. Od poloviny listopadu přilákaly investiční fondy rozvíjejích se trhů 60 miliard dolarů, čímž překonaly svůj rekord z roku 2007 v objemu 54,3 miliard dolarů.

Ceny kovů a ropy také zaznamenaly stálý růst, což společně s vysokými úrokovými sazbami pomohlo zhodnocení domácích měn zemí bohatých na komodity, jak jsou Brazílie, Jihoafrická republika nebo Chile.

Někteří ale nejsou tak optimističtí: „Jakmile se začnou zpřísňovat úvěrové podmínky, povedou si tyto země velice špatně,“ řekl ekonom Wall Street Journal Henry Kaufman.

  • 1
  • 2
reklama
reklama