Ekonomika: Asijští tygři drtí západní svět

| Akcieatrhy.cz

Japonsko bylo po desetiletí považováno za neohrožený vzor asijské ekonomiky a světovou ekonomickou dvojku. V letošním roce však chtě nechtě muselo ustoupit silnějšímu soupeři – Číně – a to přesto, že zde roční příjem na jednoho obyvatele dosahuje pouhých 70 tisíc korun. Není to přitom tak dlouho, co Čína pokořila ekonomické velmoci, jako jsou Německo a Velká Británie, a stala se nejdynamičtější ekonomikou světa.

Tygr

Této situaci bezpochyby napomohla i celosvětová krize, která odkryla slabá místa národních ekonomik. Byla to právě Čína, která díky své masivní poptávce a řízené ekonomice pomohla vyvést svět z nejhoršího. Ani v době nejhorší krize se růst zdejšího HDP nepodíval pod 6 %, letos opět překračuje magickou desetiprocentní hranici.

Přestože je Čína takovou supervelmocí, najdeme mezi padesátkou největších a nejsilnějších firem světa podle časopisu Forbes jen hrstku čínských firem. Na pátém místě se umístila ICBC, na dvanáctém PetroChina, na sedmnácté pozici China Construction Bank, dále následuje Bank of China a Snopec (China Petroleum). Stejný počet zástupců má však i Velké británie, o jedno méně pak Francie.

Asie, to není jen Čína

Pokud si Čína udrží své tempo mohla by do roku 2025 odsunout Spojené státy na druhou příčku. Vzhledem k tomu, že zadlužení domácností je nyní v Číně na úrovni 14 % HDP, lze očekávat, že se tomu tak stane (v roce 2009 tvořila spotřeba 35 % HDP). Tato 14% hranice, která působí v západním měřítku poněkud směšně, se bude i nadále zvyšovat a podporovat dál růst domácí ekonomiky.

Ostatní asijské státy však nezůstávají stranou. Jižní Korea, Tchaj-wan, Filipíny, Singapur, Malajsie, Indonésie nebo Thajsko dokázaly, že si titul "asijský tygr" bez debat zaslouží.

Růst HDP Jižní Koreje se od poloviny roku 2009 zvýšilo z -4 % na +8 %. Malajsie se dokázala zvednout z -6,2 % v březnu 2009 na +10,1 % v březnu 2010. Thajsko si za stejné období polepšilo z -7,1 % na +12 %. Indonésie zaznamenala maximální pokles růstu HDP v roce 2009 na +4,08 %. Aktuální hodnoty opět přesahují + 6%.

Velká Británie, někdejší ikona evropské ekonomiky, potopila svůj hrubý domácí produkt během krize na úroveň -6 %. Ve druhém čtvrtletí letošního roku to však nedotáhla ani na +2 %. Podobné parametry můžeme pozorovat i u Francie, která nyní deklaruje růst kolem +1,7 %, tedy velmi daleko od lesku asijských predátorů.

Vsaďte na ETF asijských tygrů

Ekonomický vývoj jednotlivých států se naplno odráží ve vývoji akciových indexů, respektive ve vývoji národních exchange traded funds (ETF), které byly vytvořeny, aby pro malé či velké obchodníky rozšířily nákupní nebo prodejní (lze provádět i short operace) sortiment.

  • 1
  • 2
reklama
reklama