Afrika slaví. A láká investory

| Petr Preclík

Sedmnáct z padesáti států Afriky letos slaví půlstoletí své existence. Televize vysílají narozeninové spoty, billboardy přejí kolemjdoucím šťastnou padesátku a Senegal pro jistotu rovnou odhalil padesátimetrové sousoší oslavující novou éru kontinentu.

Ropovod po africku - stále více úsměvná minulost

Guinea a Pobřeží slonoviny zase po dlouhých letech zorganizovaly svobodné a demokratické volby. Nigérie dokončuje masivní bankovní reformu a Ghana konečně spouští svůj vlastní ropný projekt. Všichni mají pocit, že je co slavit. Ostatně úspěšné mistrovství světa ve fotbale v Jižní Africe zvedlo důvěru v africké organizační schopnosti více než kterákoli jiná akce v předchozích padesáti letech.

Tomu dala, tomu dala, a na toho nezbylo

Úspěch se ovšem mezi sedmnáctku států rozdělil velmi nerovnoměrně. Z Ghany se stala pevně fungující demokracie, zatímco ostatní státy trpěly vojenskými puči. Guinea se propadla mezi padesát nejchudších států, zatímco v Pobřeží slonoviny se až do vypuknutí občanské války v roce 2002 stavěly mrakodrapy. Somálsko platí posledních dvacet let za zhroucený stát a za tamními piráty se bez velkého úspěchu honí loďstva několika světových mocností. Většina současných lídrů těchto zemí přišla k moci nedemokratickými způsoby a staré pořádky umírají pomalu.

Nigérie patří společně s Demokratickou republikou Kongo mezi sedmnácti oslavenci mezi ty s nejkrvavější historií, a tak se oslavy odsouvají spíše na druhou kolej. Spolu s oslavnými zprávami o nigerijské energetice se navíc stále častěji objevují i ty o bujícím pirátství v guinejském zálivu a deltě řeky Niger. Naposledy tamní rebelové unesli pět členů posádky ropné plošiny při nigerijských březích. Smrt prezidenta Umara Yar’Adua, ač přirozená, na klidu v etnicky nestabilní zemi nepřidá. Slavit se proto bude snad až po úspěšných volbách příští rok.

Přesto byla Nigérie díky svému energetickému průmyslu v průzkumu mezi experty na rozvíjející se trhy označena za nejlepší možnou africkou investici pro příští roky. A lákadla pokračují.

Celý kontinent vyšel z ekonomické krize lépe než většina rozvinutých zemí a odhad ekonomického růstu se pro příští rok zastavil na pro Evropu nepředstavitelných 4,75 %. Když jsem před několika měsíci psal o nákupech v Africe, bylo mým cílem spíše lehké letní psaní o exotických suvenýrech, které Afrika může nabídnout. Jenže nabídka je mnohem širší a spíše než cílem nákupůchtivých turistů stává se Afrika lákadlem pro investory. Podle poslední prognózy Světového peněžního fondu bude osm z dvaceti nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa právě v Africe.

  • 1
  • 2
reklama
reklama