Překonají cibetky cihlu? CIVETS, MAVINS a BRIC jako hesla pro investory do mladých trhů

| Daniel Kuchta

Cibetky jsou malý druh kunovitých šelem, někteří lidé je znají kvůli jejich podílu na výrobě jedné z nejdražších káv na světě. V poslední době se však cibetky, resp. CIVETS, dostávají také do povědomí investorské veřejnosti. Snad je čeká lepší budoucnost než prasátka (PIGS).

Cibetka

Zkratky složené z počátečních písmen zemí mají již několikaletou tradici a mezi investory i veřejností se velmi rychle ujaly. Některé jsou dnes brány vcelku seriózně (BRIC je určitě nejznámější), některé se mezi sebou prolínají (CIVETS, MAVINS nebo BEM – Big Emerging Markets), jiné už podle názvu neznamenají nic dobrého (dnešní hříšníci Portugalsko, Irsko nebo Itálie, Řecko a Španělsko, neboli PIGS) a některé jsou pouhou nadsázkou (rovněž hříšníci s velkými deficity, STUPID - Španělsko, Turecko, Velká Británie, Portugalsko, Itálie a Dubaj).

Některé se snaží dokázat, že zkratky jsou zbytečné, jako například CEMENT - Countries in Emerging Markets Excluded by New Terminology – což má přesvědčit ostatní o tom, že BRIC je pouhou součástí velkého celku zvaného rozvíjející se trhy.

Pak jsou zde ještě spolky, které jsou svázány také formálně, jako například BASIC (Brazílie, Jižní Afrika, Indie, Čína) nebo ABC (jihoamerický spolek Argentina, Brazílie a Chile), ale ty investorům většinou nic neřeknou.

Cihlu, neboli BRIC (někteří by tam rádi viděli i K, což měla být Jižní Korea) vymyslel již v roce 2001 Jim O’Neil z Goldman Sachs. Jeho nápad se zeměmi budoucnosti mu vyšel prakticky na jedničku. Dokazují to nejen výsledky samotných čtyř zemí, ale také mnoho investičních produktů, jako jsou fondy, ETF a certifikáty, které investují do těchto zemí a mají zkratku BRIC v názvu.

Úspěch i chytlavý název BRICu vedl ekonomy i samotného O’Neila k tomu, aby vymýšleli něco dalšího, co by bylo nejenom pouhým chytákem na investory, ale mohlo mít i reálný základ. Sám vynálezce cihly po pár letech přišel se skupinou Next 11 (Írán, Bangladéš, Nigérie, Vietnam, Indonésie, Pákistán, Filipíny, Mexiko, Turecko, Egypt a již zmiňovaná Jižní Korea), tedy zemí, které měly předpoklady k tomu stát se nástupci čtyř původních zemí. I tato skupina má podle mnohých ekonomů něco do sebe, i když mnozí by jedenáctku konstruovali jinak. A také v případě N11 se na trhu již objevily produkty zaměřené na tuto skupinu.

Nové příležitosti

Jak již bylo řečeno, ne každý se ztotožňuje s výběrem nástupnických rozvíjejících se zemí podle O’Neila, a tak zde máme další seskupení, která by mohla investorům napomoci při výběru nových investičních příležitostí.

  • 1
  • 2
reklama
reklama