Americké zadlužení? Jak tohle dopadne?!

| Andrej Rády

Americká ekonomika se zotavuje. Oživení pokračuje. HDP robustně narostlo ve 4. kvartálu. Takové a další titulky na nás sypou optimistická média. Stav veřejných financí je však ve Spojených státech minimálně vážný.

Státní rozpočet USA
Poměr zadlužení a HDP v USA

Budeme vycházet z přiložených grafů. První ukazuje, jak se vyvíjely příjmy a výdaje státního rozpočtu Spojených států. Umíte si představit, samozřejmě po seškrtání několika nul, že by nějak podobně fungovala vaše domácnost? I kdyby u vás doma držel kasu váš kokrŠpaněl, nebudete se při pohledu na graf smát.

Druhý graf ukazuje, jak se vyvíjel poměr zadlužení Spojených států k jejich hrubému domácímu produktu. Menší vrchol v jeho levé části sleduje reakci americké ekonomiky na Velkou depresi. Trvalo 10 let, než se zadlužení podařilo zkrotit. Ten mírně řečeno vyšší vrchol v pravé části vede až k současné situaci. Chytrá horákyně mezi filmovými kritiky by podobnou zápletku možná popsala slovy "docela horor".

Dluh – solidní zápletka. A rozuzlení?

Krátkodobě se Američanům může podařit pokračovat v tom, co preferovali v posledních desetiletích – prohlubovat dál propast státního dluhu a půjčenými penězi zaplňovat mezeru mezi modrou a červenou linií prvního grafu. To zajistí zajímavému filmu o americké ekonomice minimálně jedno pokračování, protože to na čas pomůže hospodářství nastartovat.

Druhé díly kasovních trháků však málokdy dosahují kvalit původních příběhů. Každý půjčený dolar totiž spadne i do druhého grafu. Hora v jeho pravé části bude dál růst, dokud se nezhroutí privátní úvěrový trh. Graf ukazuje jak vládní, tak soukromý dluh.

Při troše štěstí se ve střednědobém horizontu může americké ekonomice podařit růst rychleji. Modrá čára v prvním grafu by začala směřovat vzhůru. V té chvíli by vláda mohla ušetřit na některých výdajích a poslat červenou linku té modré v ústrety. Dluh by tak rostl pomaleji.

  • 1
  • 2
reklama
reklama