Akcie: Další rally vs. stimulační balíčky

| Andrej Rády

Trhy jsou velice závislé na stimulačních balíčcích. Především z vyspělých zemí musí přijít jasný signál, jak řešit vysoké deficity veřejných financí. Ani jedno řešení však není bez problémů.

Světové akcie vs. akcie rozvíjejících se trhů

Leden předznamená, jak se trhům bude dařit celý rok. A letošní lednová bilance nevěstí nic dobrého – index MSCI World propadl o 4,2 procenta, rozvojové trhy dokonce o 5,6 procenta.

Ačkoli například minulý týden trhy mírně posílily, na trhu stále panuje spor nad "kvalitou" loňského oživení. Rally roku 2009 pramenila z obrovské podpory vlád a centrálních bank i z patrného ekonomického zotavení. Ovšem tyto dva fenomény nemohou současně fungovat moc dlouho. Buď se zbrzdí oživení, nebo bankéři a vlády utáhnou kohoutky.

Navíc možnosti vlád pomáhat ekonomice jsou omezeny tím, jak dlouho bude na trhu ochota financovat obrovské deficity za velice nízké úroky. Ale proč by to investoři měli dělat, pokud zároveň očekávají silné oživení?

Oživení za cenu deficitu

Řecká ekonomika

Býčí story dostala v posledních dnech další ránu. Čína, motor světového oživení, začala zpřísňovat monetární politiku, protože banky půjčovaly rekordní objemy peněz. Obavy z přehřátí převážily touhu po ještě vyšším růstu.

Ve vyspělých zemích se investoři začali obávat o schopnost vlád financovat deficity veřejných financí. Jasným příkladem je samozřejmě Řecko, kde se výnosy 10letých dluhopisů dostaly nad 7 procent. Tato úroveň vysoce převyšuje i ty nejoptimističtější výhledy růstu řeckého HDP, a to dál zvýší zadluženost země. Řecko bude potřebovat hodně přísný úsporný balíček, jakkoli bude nepopulární.

Řecko: "Last minute" záchranný balíček

reklama
reklama