Realitní bublina v Číně: Zpověď insidera

| Jana Horáčková

V poslední době se hodně mluví o možné bublině v čínské ekonomice. Ekonomických stimulů čínské vlády bylo v poměru k HDP více než v USA. Ekonomika Číny se navíc odráží ode dna podstatně rychleji, než se zdá. To signalizuje možný nárůst cen aktiv v řadě odvětví. Nejvíce je to vidět na nemovitostním trhu - komerční trh nabízí na každého Číňana 25 metrů čtverečních.

Zhang Xin

Čínský magazín China International Business nedávno uskutečnil interview s Zhang Xin, výkonnou ředitelkou největšího pekingského developera SOHO China.

Její připomínky poukazovaly na podobnou situaci, v jaké byly Spojené státy v letech 2006 a 2007, kdy každý chtěl nemovitosti. Výjimkou byla například společnost Sam Zell, která je prodávala.

Nestačí nazvat kolaps čínského trhu s nemovitostmi jako ničivý. Jeho oslabení a pád cen aktiv by byly přímo katastrofou pro globální ekonomiku, neboť ta se díky finanční krizi stala na Číně závislou.

China International Business (CIB): Jak se díváte na současný nemovitostní trh?

Zhang Xin (ZX): Naše strategie je prodat vše, co máme, kromě nemovitostí v pekingské ulici Qianmen, což je jediný projekt, který jsme plánovali dlouhodobě držet. Obchod s nemovitostmi by měl probíhat tak, že se nakoupí budova, která se následně pronajme. Důležité jsou zisky z pronájmů.

V současnosti se však na čínském trhu nafukuje bublina, takže lidé chtějí nakupovat bez ohledu na to, zda je možné je pronajmout. Mají zájem nemovitosti držet, i když jsou prázdné.

Ceny jsou příliš vysoké, nájmy příliš nízké, takže když budete držet nemovitost za účelem dosažení tržeb z nájmů, s největší pravděpodobností vyděláte velice málo. Pro nás to smysl nemá, naše strategie je všechno prodat. Díváme se na sebe jako na výrobce. Nakoupíme pozemek, postavíme a prodáme. A bublina na trhu nás přiměla být ještě větším výrobcem.

  • 1
  • 2
reklama
reklama